Islam

Nasza ocena:

3
Pobrań: 427
Wyświetleń: 2310
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Islam  - strona 1 Islam  - strona 2

Fragment notatki:



Wpływy innych kultur na architekturę islamu
Charakterystyczny dla islamu styl rozwinął się wkrótce po śmierci proroka Mahometa w 632 r. Od początku korzystała ona z dorobku architektury starożytnego Rzymu, Egiptu, a także architektury perskiej i bizantyjskiej. Wczesnym przykładem takiego może być meczet Kopuły Skały w Jerozolimie ze sklepionymi przestrzeniami wewnątrz, okrągłą kopułą i użyciem powtarzalnych elementów dekoracyjnych.
Wielki Meczet w Samarze w Iraku, ukończony w 847, składa się z hipostylowej sali z rzędami kolumn, na której wspiera się wielki spiralny minaret.
Nie do końca wyjaśniony jest wpływ architektury islamu na rozwój gotyku w Europie.
ARCHITEKTURA MAURETAŃSKA
Specyficzne formy architektury islamskiej powstały na terenach Hiszpanii i Północnej Afryki wraz z podbojem tych terenów przez Arabów w VIII w. Były to obszary wzajemnych wpływów islamu i kultury zachodniej Europy. Na rok 785 datuje się budowę Wielkiego Meczetu w Kordowie. Najwybitniejszym osiągnięciem architektury mauretańskiej jest wspaniały obronny pałac Alhambra w Grenadzie. Architektura chrześcijańska powstała na terenach objętych władzą muzułmanów nazywana jest architekturą mozarabską.

Krytykowane są jednak zawarte w Koranie wskazania o biciu kobiet w niektórych sytuacjach. Jednak jeden z tłumaczy Koranu – Abdullah Jusuf Ali – wykazuje, że te fragmenty Koranu nakazują tylko „lekkie bicie”. Użycie przez mężczyznę siły fizycznej jest dopuszczalne wobec małżonki tylko w wypadku, kiedy nie skorygowała ona swego niewłaściwego zachowania mimo reprymendy słownej[10]. Współczesne tłumaczenia Koranu np. tłumaczenie Asmy Barlas odchodzą od tłumaczenia wersetu 34 z sury 4: jako „bić”.

Architektura islamu obejmuje wszelkie zjawiska architektoniczne będące wytworem islamu jako zjawiska społecznego, kulturowego, politycznego i religijnego. Stąd obejemuje zarówno budynki służące celom kultowym, jak i świeckim, historyczne jak i współczesne, a także twórczość ośrodków będących pod wpływem islamu
.Charakterystyczne elementy architektury islamskiej; kopuły oparte na kolistych murach, pendentywach lub trompach często złożonych z maleńkich celek lub pionowo spiętrzonych stalaktytów; łuki kopuł i sklepień mają często przekrój wydłużonych półelips, parabol.
występują łuki podkowiaste i wielolistne. Zwłaszcza na terenie Indii można spotkać łuki zaczynające się w strefie zewnętrznej linią wybrzuszoną, która przechodzi w linie proste stykające się w osi otworu pod kątem rozwartym.
meczety z minaretami
wielkie dziedzińce są często połączone z centralną salą modlitw
dekoracja za pomocą geometrycznych i powtarzalnych ornamentów (arabesek)
częste używanie dekoracyjnego kaligrafowanego pisma jako ornamentu
skierowanie uwagi raczej na przestrzeń wewnętrzną niż zewnętrzną budowli
rzadkie są przedstawienia figuralne (ludzi i zwierząt). Częstym motywem są - zazwyczaj stylizowane i uproszczone - liście roślin. Wystrój wykonywany w formie malowideł lub mozaiki z płytek fajansowych o jaskrawych, nasyconych barwach, spotykany jest zarówno na płaszczyznach ścian jak i wewnętrznej powierzchni kopuł.
kolumny o głowicach w formie stalaktytów, spiętrzonych belek i rozłożystych wachlarzy
architektura islamu jest często nazywana "architekturą zasłony", gdyż jej piękno leży w przestrzeniach wewnętrznych (dziedzińcach i pokojach), które nie są widoczne z zewnątrz.
użycie monumentalnych form, takich jak wielkie kopuły, wysokie minarety i duże dziedzińce, ma sprawiać wrażenie siły i potęg

(…)

… - np. anioła Dżibrila (Gabriela) lub Michaila (Michała,
w Dzień Ostatni - czyli Dzień Sądu Ostatecznego, w którym ludzie będą osądzeni za swoje czyny przez Boga,
za proroków uznawani są wszyscy ze Starego Testamentu (np.: Mojżesz, Dawid, Abraham) oraz Jezus (Isa),
wszyscy ludzie są równi wobec Boga - to szczególnie podobało się i przyciągało biedniejszych do religii.
KOBIETA W ISLAMIE
Problem sytuacji…
… w życiu (hadżdż), jedyne co może go zwolnić to bardzo zła sytuacja finansowa lub zdrowotna. Pielgrzymka do Mekki powinna być zbiorowa, ponieważ podczas niej odbywa się wiele zaplanowanych modlitw.  Niektórzy uznają jako szósty filar dżihad (arab.święta wojna),czyli walkę z niewiernymi w celu poszerzenia terytorium islamu. Według naukowców muzułmańskich dżihad możne być prowadzony przez walkę,(mieczem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz