Inwestycje zagraniczne i ich role

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1260
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Inwestycje zagraniczne i ich role - strona 1 Inwestycje zagraniczne i ich role - strona 2 Inwestycje zagraniczne i ich role - strona 3

Fragment notatki:


Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że polska gospodarka, aby mogła szybko i dynamicznie się rozwijać, potrzebuje zagranicznych inwestycji. Obok wzrostu eksportu uznaje się je za główną siłę napędową gospodarki. Na szczęście z roku na rok napływa do nas coraz więcej obcego kapitału.
Z drugiej zaś strony inwestycje zagraniczne w Polsce często budzą mieszane uczucia. Do niedawna „społeczne przyzwolenie” na obcy kapitał w Polsce nie leżało w centrum zainteresowań socjologów ani agend rządowych. Stąd wiedza o tym, jakie jest nastawienie Polaków do inwestycji zagranicznych, była powierzchowna. W sytuacji, gdy do Polski napływa coraz więcej obcego kapitału, a inwestorzy zagraniczni włączają się w proces prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, konieczne jest orientowanie się, jakie przedsiębiorstwa dominują na rynku. Z procesem wchodzenia nowych podmiotów na rynek jest związane pojęcie bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Inwestycje bezpośrednie to pojęcie, które różnie jest definiowane. Bardzo trudno podać właściwą definicję zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Niektórzy z autorów zajmujących się problematyką IB przeciwstawiają IB inwestycjom portfelowym, inni mówią o IB jako o aktywności przedsiębiorstw wielonarodowych. Większość definicji zawiera jednak dwa elementy wspólne: jednym z nich jest fakt, iż każda IB dotyczy co najmniej dwóch krajów; to kryterium przesądza o tym, iż IB mają zawsze charakter międzynarodowy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przez inwestycje bezpośrednie rozumie "inwestycje podejmowane w celu uzyskania trwałego wpływu na działalność przedsiębiorstwa w innym kraju. Celem inwestowania jest uzyskanie efektywnego wpływu na zarządzanie firmą. W praktyce definicja opracowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy okazała się zbyt ogólna, powoduje to trudności w porównywaniu międzynarodowych statystyk dotyczących IB. Z tego właśnie powodu OECD zaproponowała bardziej precyzyjną definicję inwestycji bezpośrednich. Przedsiębiorstwo będące inwestycją zagraniczną definiowane jest jako przedsiębiorstwo (inkorporowane lub nie), w którym pojedynczy inwestor zagraniczny kontroluje 10 lub więcej procent akcji zwykłych lub głosów w firmie korporacyjnej; lub posiada efektywny wpływ na decyzje firmy. Wymóg posiadania 10% udziałów traktować należy jako wielkość mogącą ulec zmianie w zależności od innych czynników determinujących IB: udział inwestora zagranicznego w procesie podejmowania decyzji w firmie, wymiana członków zarządu lub postanowienia dotyczące długookresowych pożyczek o preferencyjnej stopie procentowej. OECD natomiast podaje, iż:
Inwestorem bezpośrednim jest indywidualny przedsiębiorca, prywatne lub państwowe przedsiębiorstwo, rząd, grupa prywatnych lub publicznych przedsiębiorstw, które posiadają inwestycję bezpośrednią w innym kraju.


(…)

… poziomie oszczędności krajowych oraz deficycie bilansu obrotów bieżących restrukturyzacja polskiej gospodarki jest uzależniona od wzrostu transferu zagranicznych czynników produkcji, w tym głównie kapitału. Im większe będą jego rozmiary, tym większe może być jego oddziaływanie na tempo wzrostu gospodarki i zmiany jej struktury, dynamikę i strukturę produkcji, poziom usług, rynek pracy, potencjał…

-
-
96,5
0,5
241,8
0,9
Handel nieruchomościami i wynajem
-
-
38,3
0,2
112,0
0,4
Górnictwo i wydobycie
-
-
16,2
0
11,8
0
Rolnictwo
9
0,1
15,0
0
24,1
0,1
Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych powyżej 1 mln USD
6832,2
99,9
17705,4
100,1
27279,6
100
Źródło: red. J. Szczygielski, Restrukturyzacja gospodarki polskiej..., op. cit., s. 60
Zauważyć należy, że zarówno na początku lat dziewięćdziesiątych…
… i organizacji produkcji.
W rezultacie znacznego w ostatnich latach napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), Polska wysunęła się na pierwsze miejsce w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem rocznej i skumulowanej wartości BIZ, choć nasycenie nimi gospodarki polskiej w przeliczeniu na jednego mieszkańca (w 1999 roku 760 USD) jest nadal znacznie niższe niż na Węgrzech i w Czechach.
Zwiększenia…
… do załamania gospodarki, tak jak miało to miejsce na przykład w Meksyku. Ponadto zagrożeniem dla gospodarki przyjmującej inwestycje portfelowe mogą być duże wahania przepływów oraz możliwe ataki spekulacyjne, które mogą osłabiać walutę krajową.
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne stwarzają szansę skrócenia dystansu cywilizacyjnego, jaki dzieli nas od rozwiniętych krajów. Jednym z głównych czynników…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz