Interakcylny wybór barwy-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 441
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Interakcylny wybór barwy-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Interakcylny wybór barwy
Wiele programów użytkowych umożliwia określenie barwy powierzchni, linii, tekstu itd. Jeżeli jest dostępny tylko niewielki zestaw barw, to właściwym rozwiązaniem jest wybór za pomocą menu spośród dostępnych barw. Ale co zrobić, jeżeli zestaw barw jest większy, niż może być wyświetlony w rozsądnym menu?
Podstawowe możliwości, to stosowanie nazw albo określanie wartości liczbowych współrzędnych barwy w przestrzeni barw (albo na zasadzie pisania wartości, albo wybierania za pomocą suwaków z podziałką); można również zapewnić bezpośrednią współpracę z wizualną reprezentacją przestrzeni barw. Podawanie nazw jest w zasadzie nieefektywne, ponieważ jest niejednoznaczne i subiektywne (jasnogranatowy z dodatkiem zielonego) i jest również antytezą interakcji graficznej.
Rys. 6. Wygodny sposób specyfikowania barw w przestrzeni HSV. Nasycenie i wartość są pokazane za pomocą kursora w polu trójkąta, a odcień barwy za pomocą promienia w kole. Użytkownik może obracać promień i poruszać kursorem, co w efekcie powoduje zmianę odczytu numerycznego. Alternatywnie użytkownik może wpisać nową wartość, co powoduje zmianę wskaźników. Można dodać suwaki z podziałkami dla H. S. V. co zapewniłoby użytkownikowi możliwość dokładnego sterowania pojedynczym parametrem naraz bez konieczności wpisywania wartości
Współrzędne można określić za pomocą suwaków z podziałkami, korzystając z dowolnego modelu barw. Jeżeli użytkownik rozumie, jak każdy parametr wpływa na barwę, to ta metoda działa dobrze. Prawdopodobnie najlepszą metodą interakcyjnego określania wartości liczbowych współrzędnych jest zapewnienie użytkownikowi współpracy interakcyjnej bezpośrednio z reprezentacją przestrzeni barw (rys. 6). W kole (reprezentującym płaszczyznę V = 1) można obracać promień i określać, który przekrój bryły HSV jest wyświetlany w trójkącie. W trójkącie może poruszać się kursor i określać nasycenie i wartość. W trakcie przesuwania promienia albo kursora zmienia się wyświetlana wartość liczbowa. Gdy użytkownik wpisuje nowe wartości bezpośrednio do pola, wówczas promień i kursor zmieniają położenie. W polu barwy jest pokazana bieżąca barwa. Ludzka percepcja barwy zależy jednak od otaczających barw i od wielkości barwnych obszarów; dlatego barwa oglądana w polu wyświetlania wybranej barwy będzie prawdopodobnie różniła się od barwy odbieranej w końcowym obrazie. Jest więc ważne, żeby użytkownik widział również rzeczywisty obraz w czasie doboru barw.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz