Interakcje i role społeczne - Rozładowywanie napięć

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1421
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Interakcje i role społeczne - Rozładowywanie napięć - strona 1 Interakcje i role społeczne - Rozładowywanie napięć - strona 2

Fragment notatki:

Interakcje i role społeczne
Pojęcie roli społecznej :
Rola społeczna (Szacka) - konfiguracja wzorów zachowań odnoszących się do rozmaitych usytuowań ludzi w zbiorowościach. Rola to zespół oczekiwań, obowiązków, ale także korzyści przypisanych określonej pozycji społecznej. Mieszczą się w niej zachowania nakazane, zakazane i margines swobody. Od społeczeństwa wychodzą ułatwienia roli i dylematy roli(a także jej narzucenie), zaś każda jednostka ma własną koncepcję roli i sposób odegrania roli.
Rozłam w roli :
Rozłam w roli to rozdźwięk między tym kim dana jednostka jest, a tym co czyni - np. ksiądz, który otwiera dom publiczny. Jednostka osiąga często autonomię poprzez rozłam między indywidualnymi cechami roli, a społecznym narzuceniem roli. Goffman uważał, że rozłam w roli dotyka sfery indywidualnej.
Zespoły ról społecznych - wielość pełnionych ról oraz wielość odmian danych ról.
Rola nie jest pojedynczym elementem struktury grupowej - z pełnienia danej roli wynika to, że jednostka wypełnia cały szereg odmian tej samej roli i musi odpowiednio manewrować, aby uniknąć napięć i konfliktów
Rozładowywanie napięć i konfliktów w zespołach ról.
Człowiek wypracował mechanizmy aktywizacji i dezaktywizacji określonych ról. Jest rola wiodąca i poboczna w określonej sytuacji.
Strukturalne : nierówna ważność statusów łagodzi konflikt w zespole ról, usunięcie z pola widzenia osób uwikłanych w zespół ról, zmniejszenie swojego zespołu ról.
Indywidualne : oddzielenie, posegregowanie stosunków, przenoszenie obowiązków na inne osoby, ograniczenie stosunków ról, rozszerzenie stosunków ról, budowanie barier przeciw nowym obowiązkom
Pojęcie i anatomia interakcji społecznej
Interakcja - wzajemne sygnalizowanie sobie oraz odczytywanie gestów, a także dostosowywanie odpowiedz do owych emisji gestów wg. Meada to też ludzkie sprawności umysłowe np. myślenie oraz widzenie samego siebie jako odrębnego obiektu.
Interakcje przebiegają w ramach struktur społecznych, w których duże znaczenie mają grane przez ludzi role. Kierują oni emisją swoich gestów, tworząc w ten sposób role dla siebie oraz aktywnie odczytują gesty innych, aby poznać z kolei budowane przez nich role. Proces ten jest możliwy dzięki temu, że ludzie posiadają w swoich zasobach wiedzy inwentarze ról i korzystają z nich, kiedy tworzą rolę dla siebie bądź interpretując gesty innych.
Klasyfikakcja, kategoryzacja, stereotypy: służa do przetwarzania nadmiaru informacji
Anatomia interakcji : inicjacja(przywitanie), treść właściwa(rozmowa), etap zakańczający(pożegnanie)
Interakcja i rola w koncepcji dramaturgicznej (Erving Goffman)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz