Instytucje UE - Obywatelstwo - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 560
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Instytucje UE - Obywatelstwo - omówienie  - strona 1

Fragment notatki:

16.11.2012
Obywatel. Udział obywatela w życiu politycznym.
OBYWATELSTWO - szczególny prawny łączący jednostkę prawną z państwem. Opiera się na nie ogół praw i obowiązków. Obywatelstwo w Unii Europejskiej pojawia się mgliście w latach 70. Ale instytucjonalizacja nastąpiła w 1992 roku, w TUE. potem Amsterdamski, obecnie TFUE. Głównie artykuł 20-25 TFUE.
Obywatelstwo Unii wprowadzono dla celu przybliżeniu UE zwykłym obywatelom. Poświadcza to paszport narodowy. Jednocześnie będący paszportem unijnym. Trzeba być w tym celu obywatelem państwa członkowskiego. Obywatelstwo to jest wtedy automatyczne i bezwarunkowe. Ma ono takie same uprawnienia bez obowiazków, żeby się dobrze kojarzyło. Nie można się zrzec obywatelstwa państwa członkowskiego.
PRAWA:
 Swoboda poruszania się na obszarze UE  Czynne i bierze prawo wyborcze do PE i wyborów samorządowych (z ograniczeniami)  Prawo petycji do Parlamentu (skargi na UE)  Prawo skargi do Europejskiego RPO  Dostęp do dokumentów UE KARTA PRAW PODSTAWOWYCH UNII EUROPEJSKIEJ:
 Po Lizbonie jest już bardziej obowiązujące zyskała pewną moc prawną. Karta bezpośrednio nie zmienia nic, ale wpływa pozytywnie na budowę europejskiej wspólnoty. Podkreśla, że Unia to nie tylko bezduszna organizacja gospodarcza, ale też wspólnotą wartości. PODEJŚCIA:
 Międzynarodowe - rola obywatela - mała, na tym poziomie rząd jest ważny  Wielopoziomowe (ponadnarodowe) - obywatel ma już mniejszy wpływ, jest jednym z organów  Obywatele to podstawa. Wybierają rządy tworzące Radę, wybierają także członków UE, odwołują sie do sądów narodowych i TS, przede wszystkim kształtują opinie publiczną MOŻLIWOŚCI OBYWATELI:
 Wybory do PE  Inicjatywa obywatelstwa  Petycje do PE  Komitety Regionów i inne bliższe konkrety  KE - strona ,,Twój głos w Europie" INICJATYWA OBYWATELSKA - milion obywateli z minimum 1/4 krajów UE może wystąpić do KE z inicjatywą wniosku legislacyjnego. W tym celu powołuje się komitet obywatelski, minimum 7 obywateli z 7 krajów UE. Odpowiada ona za kontakty z KE i PE. KE może odmówić i uzasadnić dlaczego. Jest minimum głosów/kraj (np Polska - ponad 30000), który ta 7 musi spełnić:
Etapy:
 Komitet Obywatelski się rejestruje  Zbieranie deklaracji  Przekazanie inicjatywy KE Nie można ich składać, np w systemie edukacyjnym aborcji czy polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
OBYWATEL W UNII to kategoria bardziej propagandowa i symboliczna niż rzeczywista. Obywatel nie jest suwerenem. Tak mówią jedni, inni inaczej. Jest wiele różnych opinii.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz