Hotel Bazar w Poznaniu Hotel Bazar , prestiżowy hotel w Poznaniu ; od 1987 w odbudowie. Historia 24 czerwca 1838 została powołana "Spółka Akcyjna Bazar", a w skład jej komitetu wykonawczego weszli: lekarz i społecznik - Karol Marcinkowski , ziemianie: Józef Łubieński , Józef Szułdrzyński , Maciej Mielżyński oraz sędzia Gregor, mistrz ciesielski Antoni Krzyżanowski i kupiec Stanisław Powelski , a większość akcjonariuszy stanowili ziemianie.
Statutowym zadaniem spółki było popieranie pożytecznych inicjatyw, co oznaczało w efekcie rezygnację przez akcjonariuszy z całości lub części zysku, który przekazywany był na cele społeczne. Inną zasadą było wydzierżawianie sklepów jedynie Polakom.
W 1838 komitet zatwierdził projekt Ernsta Steudenera i w tym samym roku ruszyła budowa pod kierownictwem architekta E. Steudenera i A. Krzyżanowskiego.
Gmach hotelu zaczęto wznosić przy nowo powstałej ul. Nowej (dziś Paderewskiego), która łączyła Rynek z al. Wilhelmowskimi (dziś al. Marcinkowskiego). Budowa zakończyła się w 1842. Początkowo hotel nie dochodził do al. Wilhelmowskich, dopiero wtedy, gdy wykupiono przyległą narożną kamienicę , możliwe było zbudowanie w latach 1898-1899 drugiego skrzydła, wg projektu Rogera Sławskiego . Był to wówczas największy świecki budynek w mieście (do czasu wzniesienia Zamku Cesarskiego ).
W "Bazarze" swoją siedzibę miały takie inicjatywy jak Centralne Towarzystwo Gospodarskie, Bank Włościański, Towarzystwa Pomocy Naukowej , Towarzystwo Ludoznawcze, Towarzystwo Wykładów Ludowych, Kasyno Towarzyskie (później Koło Towarzyskie), a także przez pewien okres Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk .
Tu powstały takie tytuły prasowe jak: Dziennik Poznański , Kurier Poznański i Orędownik . Obradował tu Centralny Komitet Wyborczy, który przygotowywał polskie listy kandydatów do Sejmu Pruskiego i Parlamentu Rzeszy. Miał tu swój "sklep żelazny" Hipolit Cegielski .
Koło towarzyskie skupiało polskich patriotów (w 1858 wg danych policji na 295 członków 78 uznano za "skompromitowanych politycznie") ze wszystkich klas społecznych, od hrabiów Augusta Cieszkowskiego oraz Tytusa i Jana Działyńskich po młynarza Józefa Essmana. Dobrym przykładem solidaryzmu społecznego było usunięcie przez członków Koła z sali Marcina Kasprzaka , który usiłował zakłócić zebranie nawołując do rewolucji komunistycznej jedynie przy użyciu własnych sił.
W 1848 miał tu siedzibę Komitet Narodowy - rząd podczas powstania w 1848 - Wiosny Ludów ; w hotelu nocował również Ignacy Paderewski , którego przemówienie z okna w dniu 27 grudnia 1918 uruchomiło kaskadę zdarzeń, które doprowadziły do wybuchu powstania wielkopolskiego .
W okresie międzywojennym Hotel Bazar pełnił funkcję luksusowego hotelu słynącego z restauracji o olbrzymim wyborze
(…)
… przedwojennych akcjonariuszy, którzy prowadzą jego remont.
Opis budynku
Fasada od ul. Paderewskiego w stylu neoklasycystycznym z podniesionym do poziomu dachu portykiem dzielonym pilastrami, a zwieńczona trójkątnym tympanonem, po bokach dwie czworoboczne wieże. Skrzydło od al. Marcinkowskiego wykonano w stylu neobarokowym według projektu Rogera Sławskiego.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)