Historia nurkowania - opracowane zagadnienia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1225
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia nurkowania - opracowane zagadnienia - strona 1

Fragment notatki:

Wymień kilka mitycznych potworów morskich
Lewiatan, Kraken, Loch Ness
Legenda o „Latającym Holendrze” - kto był jej pierwowzorem i jaka jest jej treść. Hendrik Van der Decken kapitan statku z amsterdamu do batawii. Legenda: Przyladek dobrej nadzieji, rozpetal sie sztorm zaloga prosi o zawrocenie kapitan jest nie ugiety, bluzni Bogu, do niebianskiego przybysza wystrzeliwuje z pistoletu.
Sklasyfikuj niebezpieczeństwa na jakie narażony jest nurek.
Wynikające ze specyfiki morza - stan morza,pływy i prądy morskie,temp.,widzialność,sieci i łowiska rybackie,wraki,pozostałości po wojnie
Związane z osobą nurka - kondycja fizyczna,predyspozycje psychiczne,stopień wyszkolenia
Związane ze sprzętem - dobór sprzętu,obsługa,uszkodzenia i awarie
Górnictwo morskie-dziedzina przemyslu wydobywczego zajmujaca się wydobywaniem surowcow mineralnych z dna morz oraz ich uzyskiwaniem z wody morskiej.eksploatacje prowadzi sie na obszarach szelfow, a takze basenow oceanicznych. metody:
wydobycie kopalin metodą otworową (eksploatacja głównie złóż płynnych: ropa naftowa i gaz ziemny) 
wydobycie kopalin stałych metodą tzw. górnictwa morskiego odkrywkowego (eksploatacja złóż luźno ułożonych na dnie lub tuż pod nim) 
wydobycie kopalin stałych metodą tzw. górnictwa morskiego podziemnego (zaadaptowane na potrzeby górnictwa morskiego metody stosowane przy eksploatacji podziemnych złóż lądowych).
Pierwsze dzwony nurkowe były prostymi cylindrami otwartymi z jednego końca. Opuszczany do wody otwartym końcem w dół zatrzymywał powietrze, tak że znajdujący się wewnątrz człowiek mógł pracować do wyczerpania się zapasu tlenu. Pierwsze sprawozdania z doświadczeń z dzwonami nurkowymi noszą datę 1538. Scyllas - dzwon w postaci kotła/Alex Wielki/ Denis Papin/ Francis Bacon / Sir Edmund halley/
Pierwsze skafandry klasyczne
Rozwój systemów oddechowych
Giovanni Alfonzo Borelli. Jego dzieło, opublikowane dopiero po jego śmierci w 1680 r., zawierało wszystkie jego projekty dzwonów nurkowych, łodzi podwodnych z workami powietrznymi, ale przede wszystkim aparatów nurkowych zintegrowanych z tubami powietrznymi o zmiennej objętości na wzór pęcherzy pławnych u ryb. inny system:  Tym niemniej jednak Borelliego uważa się za twórcę idei ponownego oddychania wydychanym powietrzem, która jest dziś wykorzystywana w najbardziej zaawansowanych technicznie aparatach oddechowych zwanych automatami o obiegu zamkniętym.kolejny system; W 1690 roku Edmund Halley opatentował dzwon, który za pomocą rury połączony był z beczkami wypełnionymi powietrzem. Beczki służyły jako zbiorniki z czystym powietrzem i mogły być wymieniane na powierzchni. nastepny system;Von Guericke, który w 1650 roku opatentował pierwszą efektywną pompę powietrza. Takiej pompy używał potem Robert Boyle twórca teorii dekompresji podczas swoich eksperymentów. Urządzenie to umożliwiało pozostawanie nurka pod wodą przez długi czas, ciągle jednak jego pole zasięgu było ograniczone.

(…)

… nurkowanie. Największego przełomu w tej dziedzinie dokonali w latach 1942-43 Jacques-Yves Cousteau i Emile Gagnan. Skonstruowali oni pierwszy udany reduktor ciśnienia, pozwalający nurkowi na oddychanie z butli zawieszonej na plecach ze sprężonym powietrzem. Konstrukcja ta, wraz z maską i płetwami, zrewolucjonizowała nurkowanie, czyniąc je łatwym i dostępnym dla każdego jednocześnie pozwalała na nurkowanie do głębokości 60 metrów bez efektów ubocznych. 
Pierwsza udana akcja wydobycia marynarzy z zatopionego okrętu podwodnego - gdzie, jaki okręt i kiedy. 1939 - „Squalus” awaria amerykańskiego okrętu podwodnego na głębokości 74m koło Portsmouth w New Hampshire. Udane użycie dzwonu McCann'a. Zastosowanie mieszaniny helowo-tlenowej do nurkowania.
Najważniejsi pionierzy medycyny hiperbarycznej.
Wynalazcą komory…
… zdjęć podwodnych.
- 1908 - 1913 Francis Ward - niektóre zdjęcia były wykonane w kolorze
- 1915 John Ernest Williamson - zasłynął z wykonania pierwszego w historii filmu podwodnego.
- 1926 William H. Longley Charles Martin
- 1963 Calypso-Phot Mollard/Cousteau
Pierwsze konstrukcje okrętów podwodnych - wymień co najmniej 8.
1620 - Cornelius Jacobszoon van Drebbel zbudował pierwszy działający okręt podwodny.
1776 - David Bushnell - jednoosobowy okręt "Turtle" 1800 - Robert Fulton - okręt "Nautilus" 1850 - Wilhelm Bauer (Niemcy) - okręt "Brandtaucher" o napędzie mięśniowym
1864 - Hunley 1879 - George William Garrett - okręt "Resurgam" 1899 - francuski okręt podwodny "Narval" 1900 - Holland 1906 - U-1 - pierwszy niemiecki U-Boot
Największe katastrofy okrętów podwodnych.
1966 r. - K-129. Zginęło 97…
…” i lata prowadzenia eksperymentów Precontinente I Cousteau 1962 / Projekt Conshelf 1-4 /Conshelf 2 (Starfish house, Deep Cabin, hangar) do 14 lipca 1963
Rozwój fotografii podwodnej - najważniejsze daty i nazwiska.
- Rok 1865 - Wilhelm Bauer wykonuje ze specjalnie skonstruowanej przez siebie łodzi podwodnej pierwsze zdjecia podwodne.
- 1893 Louis Boutan, Joseph David - po wielu próbach wykonali serię…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz