Hippisi i inne grupy kontrkultury

Nasza ocena:

5
Pobrań: 175
Wyświetleń: 2499
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Hippisi i inne grupy kontrkultury - strona 1

Fragment notatki:

Kurs jest historycznym ujęciem idei i dokonań ruchów kontrkultury począwszy od beatników ,poprzez hippisów, punków, skinów, mniejszości seksualne, aż do alterglobalistów od końca lat 50. XX wieku do dziś. Zajęcia prowadzone są na Uniwersytecie Jagiellońskim a prowadzi je dr Mirosław Ustrzycki. Dokument ma 14 stron i porusza zagadnienia takie jak: kontrkultura, kontestacja, beatnicy, ruch sytuacjonistów, Związek Przeciwko Służbie Wojskowej, organizacje studenckie, hippisi, diggersi, Provo, feminizm, ruch homoseksualistów LGBTQ, ruch rasta, rastafarianie.

WYKŁAD I
Pojęcia kontestacji i kontrkultury - sprzeciw wobec pewnych, zdaniem niektórych grup ludzi, zjawisk społecznych i politycznych. Odrzucenie systemu norm, które są ugruntowane w danej grupie/społeczeństwie. Co za tym idzie, kontestatorzy odrzucali także ideologie, autorytety, religie itd. Wg E. Fromma kontestacja to umiejętność powiedzenia „NIE”, kiedy świat chce usłyszeć „TAK”. Kontrkultura stawiała przed sobą zadanie zbudowania czegoś nowego, lepszego, zastąpienie utartych schematów innowacyjnym podejściem do świata. Kontrkultura wynikała z kontestacji, a kontestacja z kontrkultury. Kontestacja w latach 60 - ych XX wieku przekształciła się w masowy ruch młodzieżowy, który opanował wiele krajów w Europie, USA i inne kraje na świecie. Szczytowy okres działalności ruchu przypada na lata 1964 - 70. Właśnie w 1964 r. powstają pierwsze komuny hippisowskie i stowarzyszenia młodzieżowe nurtu kontrkultury. Od 1955 r. nasilenie nastrojów buntowniczych wśród młodzieży ciemnoskórej w USA. Wtedy też zaczął rodzić się modernizm i postmodernizm w sztuce i innych dziedzinach życia. Nurt modernizmu cechował się: negacjonizmem wobec konwencjonalnego życia i norm społecznych kultywowanych przez mieszczan, poszukiwaniem rozwiązań nonkonformistycznych, odwoływaniem się do filozofii Wschodu jako lepszej od zachodniej. Kiedy zakończyła się dekada kontestacji nastał postmodernizm, który zastąpił modernizm. Kontrkultura miała dwa zasadnicze nurty; obyczajowy i polityczny. Krytykowano społeczeństwo konsumpcyjne oraz wojnę w Wietnamie. Najważniejsze wydarzenie rewolucji młodzieżowej w USA okresu kontrkultury to festiwal w Woodstock w 1969 r. Ponadto napisano książkę „Maj `68” o wydarzeniach w Paryżu.
WYKŁAD II
W latach 50 - ych najważniejszą grupą kontestatorów byli beatnicy. Szczyt ich aktywności przypada na lata 1955 - 57. Swój bunt wyrażali w sztuce; tekstach wierszy i piosenek, w stylu bycia. Centralą ruchu w USA było San Francisco. Neil Cassady - pionier w dziedzinie literatury biograficznej z elementami religii buddyzmu. „Skowyt” Allena Ginsberga z 1955 r. stał się tekstem programowym beatników. Ponadto do tekstów programowych ruchu kontestacji należy zaliczyć „W drodze” Jacka Kerouaca, „Ćpuna” i „Nagi lunch” Williama Burroughsa. Henry Miller napisał wtedy „Drzwi percepcji” i chociaż nie był beatnikiem, to wspierał ten ruch intelektualnie i duchowo przez co jego teksty były przez długi czas zakazane w USA. Tego typu teksty były ideologiczną podstawą oraz przedstawieniem alternatywy dla ówczesnej polityki i sposobu życia społeczeństw. Ważną rolę odgrywała poezja, która dla młodzieży była ważniejsza od prozy. „Skowyt” - najważniejszy tekst jest poematem. Obok literatury dało się zauważyć zmiany w muzyce. Modny stał się jazz w różnych odmianach.


(…)

…. A jego wyznawcy nazywali siebie rastafarianami. Programowo ruch występował przeciwko białym prześladowcom. Był to także swoisty ruch religijny czerpiący z chrześcijaństwa, hinduizmu i afrykańskich religii ludowych. Zakazane było obcinanie włosów (stąd dredy). Zakazane były także używki, poza marihuaną, która była „świętym ziołem”. Jej jamajska odmiana, bardzo mocna nazywała się gandja. Głównym nośnikiem…
…”, gdyż rozesłano pocztą 3500 działek marihuany. W sierpniu tego roku zorganizowano przed kamerami publiczne rozrzucanie pieniędzy na giełdzie Wall Street. Rozrzucono ok. 300 dolarów, część spalono także pod „okiem” kamer. Później palono powołania do wojska, książeczki wojskowe, mazano mury czerwoną farbą (symbol krwi przelanej w Wietnamie). Wszystkiego tego dokonała grupa, która później nazwała się Youth…
… był prosty, nie potrzeba było zdolności do grania na gitarze, aby zostać muzykiem tego stylu. Samych hippisów uważali za mięczaków, słabeuszy, wykpiwali ich pacyfizm. Hasłem naczelnym ruchu było powiedzenie „I hate”, głównym zespołem, który stał się wzorcem dla ruchu byli Sex Pistols. W 1976 r. odbyło się „Lato Nienawiści” - jako przeciwstawieństwo „Lata Miłości” z 1967 r. Członkowie ruchu sami określali…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz