Hipoteza o pierwszeństwie afektu - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 252
Wyświetleń: 826
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Hipoteza o pierwszeństwie afektu - omówienie - strona 1 Hipoteza o pierwszeństwie afektu - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

ZAJONC, MURHY - „AFEKT, POZNANIE…”
Hipoteza o pierwszeństwie afektu - już minimalna stymulacja może wywołać reakcje afektywne (nie musi być uprzedniej mediacji poznania). Globalne reakcje afektywne są bardziej bezpośrednie i w mniejszym stopniu podlegające kontroli wolicjonalnej. Paradygmat ekspozycji.
Eksperymentalny paradygmat poprzedzania. Bodźce poznawcze - figury geometryczne. Bodźce afektywne - twarze wyrażające emocje. Bodźce właściwe - chińskie ideogramy. Manipulacja czasem dostępu do bodźca
Badanie 1 - hipoteza: globalne rozróżnienia pozytywnego i negatywnego afektu mogą być dokonywane poza świadomością i mogą one poprzedzać i wpływać na percepcję jednostki. Poprzedzanie ideogramów bodźcami afektywnymi suboptymalnie i optymalnie.
Wynik: gdy poprzedzano bodziec właściwy pozytywnymi suboptymalnymi bodźcami poprzedzającymi, oceny ideogramów były wyższe („+” 3,46; „-„ 2,7; brak/neutra - ok. 3). Afektywne poprzedzanie w warunkach optymalnych nie wywołało istotnych zmian.
Optymalne bodźce pozytywne poprzedzające prowadziły do nieco niższych ocen niż optymalne bodźce negatywne.
W warunkach suboptymalnych na ocenę ma wpływ afektywność ale nie atrakcyjność bodźca.
Badanie 2 jak w badaniu w/w z tym, że nie pytano o to, czy podobają im się ideogramy, ale o to czy sądzą, że ideogramy przedstawiają „dobre” czy „złe” obiekty.
Wyniki podobne do tych, jak w badaniu 1 z tym, że nie znaleziono żadnych istotnych różnic między średnimi ocen w warunkach ekspozycji optymalnych (a w badaniu 1 była reaktancja). Badani dokonywali ocen w kierunku zgodnym z afektem przekazywanym im przez bodce poprzedzające eksponowane w warunkach optymalnych
Hipoteza kontinuum świadomości
Wnioski - pewne bodźce emocjonalne, których nie jesteśmy świadomi, mogą ubarwiać sądy.
Badanie 3 - tylko bodźce emocjo, czy też afektywnie neutralne a powiązane znaczeniowo? Bodźcami poprzedzającymi były tym razem duże i małe okręgi i kwadraty. Za nieistotne bodźce poprzedzające przyjęty twarze o emocjonalnie obojętnych wyrazach. Badani mieli ocenić czy ideogram oznacza duży, czy mały przedmiot.
Bodźce różniące się wielkością nie wywołały istotnych zmian w sądach, gdy eksponowane były suboptymalnie. Przedstawiane w warunkach optymalnych istotnie wpłynęły na oceny wielkości ideogramów.
Badanie 4 - bodźce poprzedzające symetryczne lub niesymetryczne figury. Badani oceniają symetryczność samych ideogramów. Badani w warunkach optymalnych ulegli wpływowi, w suboptymalnych w ogóle. Ale sądy dot. symetryczności były wyznaczone przez obiektywną rzeczywistość. Sprawdza się hipoteza kontinuum świadomości.
Badanie 5 - czy każda inf komunikowana przez twarz ma przewagę percepcyjną? Bodźce - twarze neutralne damskie/męskie, ocena kobiecości/męskości. Suboptymalne nieefektywne, optymalne efektywne.


(…)

… ekspozycjach, podczas gdy poprzedzanie nieefektywne przy dłuższych ekspozycjach
- afekt może być wywoływany bez udziału świadomości;
- nieświadomy afekt jest bardziej podatny na przemieszczanie i rozpraszanie, „rozlewa” się;
- zmiany w sądach niewartościujących wyst. przy optymalnych bodźcach poprzedzających;
* dowody neuroanatomiczne
- prozopagnozja (PA) - reakcje afektywne na znajomość obiektów bez udziału ich świadomego rozpoznania. Obustronne lezje uszkadzają przednie szlaki wzrokowo-limbicze, oszczędzając tylne połączenia wzrokowo-limbiczne, co pozwala na wstępną analizę znaczenia emocjonalnego.
- agnozja prozowo-afektywna (PAA) - deficyty w rozróżnianiu emocji, brak deficytów poznawczych
- ślepota psychiczna/ syndrom Kluver-Bucy - po usunięciu ciała migdałowatego (obustronna uprzednia lobotomia. j/w.
Afektywno-poznawcza niezależność + pierwszeństwo afektu (dzięki bezpośredniemu dostępowi od wzgórza do ciała migdałowatego, co umożliwia reakcję szybszą o 40 ms.
+ najprawdopodobniej dla bardziej zróżnicowanych emocji, takich jak gniew lub strach, konieczne jest pojawienie się pewnego rodzaju oceny poznawczej.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz