Hans Reichenbach - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 532
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Hans Reichenbach - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Hans Reichenbach Concreta - to z czego składa się wszechświat, Przedmioty materialne
Illata - to wyprowadzamy (widzimy) w concreta. Wszystko mozemy tu widzieć jako ŚLAD przedmiotu - wynik projekcji, np. cień ptaka
Abstracta - wyobrażenia teoretyczne na temat świata. Tu możemy abstrachowac od pewnych właściwości
Jeśli pomylimy concreta i weźmiemy za nie Budujemy sobie teorie abstractów myśląc, że są to konkreta, jednak: plaża - to abstract - to wielki zbiór piasku, mur - też - jest to zbiór cegieł w określonym porządku.
Co prawda mamy teorię zachowania konkretów (jej częścią jest zachowanie się cieni), ale nie warto budować teorii elementów pochodnych, gdyż są oparte na błędnym rozpoznaniu świata. Budowanie teorii abstractów musi być czynione ze świadomością, że są to abstracta.
 Experience and prediction
Sensy słowa "możliwe": 1. techniczne - zbudowanie mostu 2. Fizyczne - możliwe ale jeszcze niewykoanne - np. most Francja - Anglia 3. Teoretyczne - most z Europy do Ameryki 4. Logiczne - projekt do pomyślenia, ale konsekwencje sa głupie - np. most z Ziemi na Księżyc 5. Możliwość nadprzyrodzona, np. kwadratura koła Świat składa się z kilku sfer prawdziwości. Nie mamy co silić się na ścisłe rozgraniczenie - nie wiemy, co jest prawidłowe, a co nie. Cały opis świata musimy zawrzeć w prawdopodobieństwie. Prawdopodobne = możliwe pod jakims względem. Kryterium prawdy: zdanie ma sens, jeśli można opisac szansę (prawdopodobieństwo) zajścia. Zdania mają ten sam sens, jeśli mają to samo prawdopodobieństwo przy wszystkich obserwacjach.
Podważenie pozytywizmu logicznego:
Przedmioty, którymi operujemy sa albo funkcją projekcji, albo redukcji. Np cegła - mur to związek redukcyjny. Związek projekcyjny - ptak i jego cień. Odróżnienie: cegła zachowuje wszystkie swoje właściwości, cień ptaka nie. Możemy interesowac się tylko jakimiś aspektami przedmiotu - wtedy przedmiot jest swego rodzaju abstrakcją (odrzucamy cechy zbędne). Np cegła w murze jest przedmiotem abstrakcyjnym, chyba ze ją własnei analizujemy.
Surplus Meaning Jak na obraz ptakamówię, że to ptak, to przypisuję obrazowi właściwości, których on nie ma. Raichenbach twierdzi, że SM jest w nauce konieczne. Fizyka jest odtworzeniemświata realnego za pomoca illatum Konstruujemy twierdzenia wykraczające poza nasze obserwacje. mamy teorię zachowania konkretów (ptaków) a jej częścią jest teoria zachowania się cieni. Nie warto budowac teorii elementó pochodnych - bo sa oparte na błędnym rozpoznawaniu świata. Konkreta są poza zasięgiem naszego doświadczenia. Dane zmysłowe, wszystko, an podstawie czego budujemy teorie, to illata. To idealizm opaarty wyłącznie na Illatach. (To przyczynowa teoria poznania - stan umysłu jest pochodną stanu ciała i świata).

(…)

… bezpośredniego doznania zmysłowego". Też musi odrzucić pojęcie cząstki elementarnej. Program koła wiedeńskiego z definicji odnosi się do illatów odrzucając konkrety jako metafizykę. Oddzielenie metafizyki i nauki w KW jest nieprzekonujące.

... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz