Hanna Krall - Hipnoza

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 560
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Hanna Krall - Hipnoza - strona 1 Hanna Krall - Hipnoza - strona 2 Hanna Krall - Hipnoza - strona 3

Fragment notatki:

2. H. Krall- „Hipnoza”
Powieść dla Hollywoodu • Hipnoza • Syndrom ocalonych • Listy do cadyka • Narożny dom z wieżyczką
Od czasu pierwszego wydania (w 1989 roku) Hipnoza została przełożona na kilka języków obcych, w 1991 roku znalazła się na pierwszym miejscu niemieckiej "Bestenliste" (prestiżowej listy najlepszych książek). Na podstawie jednej z historii wchodzących w skład tego zbioru "Powieści dla Hollywood" powstał awangardowy spektakl Videoteatru Jolanty Lothe i Piotra Lachmanna. Niniejsze wydanie zawiera pięć reportaży-opowiadań. Nie jest ono zwykłym wznowieniem. Hanna Krall dokonała w nim licznych zmian pozwalających inaczej odczytać przesłanie książki. Hipnoza zapoczątkowała w jej twórczości nowy rodzaj reportażu, mówiącego o konkretnych, jednostkowych losach językiem uniwersalnego przesłania. W swoim pisarstwie Krall pozostała wierna reportażowi jako gatunkowi literackiemu, ale coraz częściej się zdarza, że czytelnicy i krytycy dostrzegają w jej tekstach wymiar metafizyczny.
Głównym motywem jest tu splątanie losów ludzkich; większość opowieści dotyka problematyki poszukiwania tożsamości bądź powikłanych historii polsko-żydowsko-niemieckich związanych przede wszystkim z II wojną światową i latami powojennymi - m.in. tragedią roku 1968 - ale także nierzadko sięgających głębiej w historię opisywanych rodzin lub miejscowości
W swych utworach fabularnych lub fabularyzowanych Hanna Krall chętnie stosuje techniki reportażowe: skrót, ekspozycję detali, które urastają niekiedy do rangi leitmotivów, komentarz odautorski. Pokazywanie konstrukcji, szwów, warsztatu pisarskiego jest jedną z cech charakterystycznych tej twórczości, nadając jej pozory surowości, a zarazem podkreślając grę między prawdą i fikcją.
Autorka usunęła dwa teksty, skróciła pozostałe. Wszystkie obracają się wokół pytania: jak pisać o czymś, czego nie można pojąć Jaka jest recepta na dobry utwór literacki o Holocauście? Hanna Krall napisała o tym "Powieść dla Hollywoodu". Tekst otwierający "Hipnozę" - zbiór pięciu reportaży z drugiej połowy lat 80. - jest właśnie o recepcie. Kanwę "Powieści dla Hollywoodu" stanowi idee fixe jednej z dwóch głównych bohaterek tego reportażu - ocalałej z Zagłady Izoldy R. Uważa, że jej biografia jest tak ciekawa, iż można z niej skonstruować kasowy film amerykański. Ekranizacja powieści ma przynieść Izoldzie pieniądze na zaspokojenie życiowych potrzeb jej rodziny. Druga, wcale nie mniej ważna bohaterka reportażu, to pani Hania. Jej Izolda R. zleciła napisanie kasowej powieści. Jeżeli zasadą rzetelnego reportażu jest przedstawianie faktów i rzeczywistych postaci, to nie mamy powodu, by nie wierzyć, że piszącą w pierwszej osobie panią Hanią jest Hanna Krall, a nie jakaś wyimaginowana pisarka. I tu zaczyna się kłopot.

(…)

…, a na adwokata takiego podejścia do rzeczy powołuje nawet Krzysztofa Kieślowskiego, który broni postawy Izoldy R. Przyklaskując idei, mówi, może nie tylko z ironią, że amerykańscy Żydzi mają już dość Żydów - ofiar. "Twoja bohaterka walczy i zwycięża, i to jest temat en vogue" - mówi Kieślowski.
Napięcia Autorka po podjętych bez specjalnej wiary próbach hollywoodzkiego pisania tworzy całkiem inny "buch…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz