To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
kontaktu i umiejętności interpersonalnych. Uczelnia, z której pochodzi notatka to Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Zajęcia prowadzi dr Anna Tyszko. Notatka składa się z 3 stron.
Rozdz. II Uwarunkowania zachowań społecznych. ♠ Człowiek jest istotą społeczną” jesteśmy przez ludzi kształtowani i potrzebujemy ich do pełnego życia.
♣ Ludzie nie są samowystarczalni - większość potrzeb (społ., biol., indywidualnych) zaspokajają przy pomocy innych ludzi. PRAWIDŁOWOŚCI POSTRZEGANIA INNYCH LUDZI ♠ stereotypy - uproszczony opis grup ludzi wyróżniających się pewną widoczną cechą. Z racji przynależność osoby do grupy nie dostrzegamy jej cech indywidualnych oraz przeceniamy różnicę między jej grupą a innymi grupami. Stereotypy mogą być rozprzestrzeniane przez środki masowego przekazu. ♣ Jeżeli w opisie określonych grup są zawarte gł. negatywne inf., to takie stereotypy są źródłem uprzedzeń. Powodują one, że wszystkim osobom z tej grupy przypisujemy cechy negatywne i unikamy z nimi kontaktu.
♥ Stereotypy są najsilniej aktywizowane w kontaktach z obcymi ludźmi, bo pierwszej oceny dokonujemy na podstawie powierzchownych cech. Przykładem takiego stanu rzeczy jest seksizm. ♦ Konsekwencją uprzedzeń może być niskie poczucie własnej wartości osób należących do dyskryminowanej grupy.
♠ istnieją też stereotypy pozytywne. Powodują chęć zbliżenia się do tych osób.
♣ Stereotypy po dłuższym czasie ulegają przekształceniom albo znikają. („osoba partyjna” za komuny i teraz).
♥ Stereotypy chronią nas przed nadmiernym zaangażowaniem się w sprawy innych ludzi.
♦ Ukryte teorie osobowości - nasz indywidualne przekonania o współwystępowaniu u ludzi pewnych cech, są nie uświadamiane. Jest to również myślenie na skróty - na podstawie jednej cechy generujemy inne.
♠ Cechy opisowe i oceniające - zazwyczaj nie do odróżnienia, bo cechy opisowe od razu są wartościowane (np. wysoki wzrost u ♂ - dobry, u ♀ zły). Jedni oceniają globalnie (czarny - biały, dobry - zły)
♣ Ef ekt halo - na podst., jednej cechy o jakimś znaku przypisujemy osobie inne cechy o tym samym znaku
pozytywny (anielski) Negatywny (szatański)
♥ Etykietowanie - interpretacja pojedynczych zachowań za pomocą względnie trwałych cech.
♦ Błąd działającego - o bserwatora - odmienna interpretacja przyczyn tych samych zachowań z perspektywy osoby działającej(aktora) i obserwującej, zwłaszcza jeśli zach. ma charakter negatywny.(dyspozycyjne i sytuacyjne, wew. i zew. atrybucje)
♠ Konsekwencją przypisania człowiekowi etykiety jest jednostronne interpretowanie jego różnorodnych zachowań i wynikające z takiej oceny wypaczone traktowanie danej osoby. (pamiętacie eksperyment, jak ochotnicy symulowali chorobę psychiczną?)
♣ Sami etykietowani mogą zacząć wierzyć w posiadanie określonych cech!!!!
(…)
… drogą na skróty, zwalnia nas z myślenia i odpowiedzialności. ♣ osobowość autorytarna - umiłowanie porządku, lęk przed nowością, dogmatyzm, myślenie czarno - białe, bezkrytyczny stosunek do władz i autorytetów
♥ osobowość bluszcz - traktują autorytety jak źródło opieki i zaspokajania własnych potrzeb życiowych, rola wiecznych dzieci, bierność.
♦ Bezkrytyczne przyjmowanie autorytetów - traktowanie…
… dla innych. (wchodzi w to także atrakcyjność fizyczna).
zachowania manipulacyjne, polegające na nieuczciwych sposobach zwiększania własnej atrakcyjności (przekazywanie partnerowi fałszywych informacji o sobie lub o nim)
PRAGNIENIE POSIADANIA RACJI
♠ Większość ludzi pragnie w oczach swoich i cudzych uchodzić za uczciwych, rozsądnych i mądrych. Jest to niezbędne dla poczucia własnej wartości.
♣ Człowiek jest istotą…
… jest tak bolesne. Pozytywne zmiany też wprowadzają dużo zamieszania (np. gdy mąż - alkoholik przestaje pić).
♦ wysiłek jest ważnym elementem wiążącym jednostkę z aktywnością, celami, wartościami - to co trudne do zdobycia jest bardzej cenne.
♠ Łatwo wierzymy w prawdziwość deklaracji innych osób. DĄŻENIE DO SPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ
♠ Reguła wzajemności - chcemy dawać tyle, ile sami otrzymujemy (i oczekujemy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)