Grupy nieformalne - brydżyści

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 350
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Grupy nieformalne - brydżyści - strona 1 Grupy nieformalne - brydżyści - strona 2 Grupy nieformalne - brydżyści - strona 3

Fragment notatki:

Praca semestralna z socjologii:
GRUPY NIEFORMALNE-BRYDŻYŚCI
Wstęp
Nikt nie może zostać mistrzem brydżowym w ciągu jednego dnia. W świecie szachów można spotkać kilkunastoletnie dziecko, które zadziwia swoimi zagraniami starych mistrzów. Dzieje się tak, ponieważ szachy są grą otwartą - widać wszystkie elementy (figury i pionki), więc odpowiednie strategie i warianty gry mogą być opracowane przy pomocy umysłu (lub komputera; w ostatnich latach maszyny udowadniają nawet swoja wyższość nad renomowanymi graczami). Dobrzy brydżyści dochodzą do pełni swoich możliwości przez 5 - 10 lat. Brydż jest grą zamkniętą, jej elementy (karty) są zakryte (w 75% podczas licytacji i 50% podczas gry). Poza czystą analizą, decydujące są też inne elementy: dedukcja, psychologia, wyobraźnia, doświadczenie oraz odpowiednia równowaga umysłowa. Można się z tą interpretacją zgadzać lub nie, ale jedno nie ulega wątpliwości: to właśnie brydż jest najbardziej skomplikowaną i najtrudniejszą grą, w której wykorzystuje się karty. Ta trudność w odkrywaniu jego piękna oraz manipulowanie i sterowanie informacjami, które mają kluczowe znaczenie podczas gry sprawiają, że brydż jest najbardziej urokliwą i wciągającą grą na świecie.
Wszyscy brydżyści mają pewne cechy wspólne. Ich drugą naturą jest dążenie do perfekcji i dociekanie prawdy. Rasowy brydżysta będzie podziwiał zagrania swoich kolegów, doceni piękno ich wysiłku i będzie delektował się precyzją zagrań mistrzów. Można więc mówić o brydżystach jako o pewnej grupie ludzi, których łączy zamiłowanie do gry. Według socjologii grupa to dwie lub więcej jednostek, między którymi istnieje określony stosunek społeczny. Grupa więc istnieje, gdy jej członkowie wchodzą ze sobą w jakiś typ kontaktu. W przypadku ludzi grających w brydża kontakt ten nie sprowadza się tylko do wspólnej gry, ale rozszerza się do stylu bycia i sposobu myślenia.
W poniższej pracy przedstawię relacje, jakie zachodzą między ludźmi grającymi w brydża; zarówno tych żyjących z gry, jak i wszystkich tych, dla których brydż jest pasją lub po prostu miłą rozrywką. Zupełnie inne więzi łączą zawodowca i sponsora, dla którego gra, inaczej zachowują się początkujący brydżyści, widać też różnicę pomiędzy brydżystami - sportowcami, (czyli tych grających w odmianę sportową) a brydżystami - amatorami. Zajmę się też społeczną funkcją gry i rolą, jaką zajmował kiedyś brydż i jaką zajmuje obecnie. Spróbuję też wytłumaczyć, (co niewątpliwie będzie trudne dla osób nie grających), na czym polega fenomen brydża i jakie są tego przyczyny. Aby jednak w pełni zrozumieć, dlaczego wszyscy brydżyści wpadają w nałóg gry i czemu niepozorne 52 karty wywołują takie emocje, należy po prostu siąść do stolika i przeżyć te chwile, gdy umysł pracuje nieskazitelnie czysto a w sferze emocjonalnej, umysłowej i intelektualnej stapiamy się z partnerem w jedną całość.


(…)

… - wtedy zawodnicy pobierają pensje w zamian za grę pod szyldem sponsora. I tak np. w I lidze polskiej mamy zespół Cronix (nazwa portalu internetowego - w tej drużynie gra najlepsza polska para: Cezary Balicki - Adam Żmudziński) lub Prokom (producent sprzętu komputerowego).
Zamiast zakończenia
Tak jak w każdej grupie ludzkiej, tak i w kręgu brydżystów panuje swoisty sposób zachowania, pewien styl bycia. Panuje…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz