To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
GOSPODARKA I GOSPODAROWANIE- rodzaje i typy. Gospodarowanie - czyli działalność gospodarcza ludzi, nie jest działalnością jednorazową.
Z uwagi na takie czynniki, jak np. odnawialność ludzkich potrzeb, jest to działalność ciągła, stale powtarzająca się. Dlatego mówimy o procesach produkcji, podziału, wymiany i konsumpcji, które te procesy składają się łącznie na pojecie procesu gospodarowania .
W procesie gospod. podmiotem działalności są ludzie (poszczególne jedn., grupy ludzi, społeczeństwo jako całość). Są oni odpowiednio zorganizowani i tworzą tzw. podmioty gospodarcze. Podstaw. podmiotami są dziś- przedsiębiorstwa , czyli ludzie lub grupy ludzi dysponującymi określonymi środkami niezbędnymi do regularnego prowadzenia działalności gospodarczej w sferze produkcji, obrotu towarowego czy usług.
W roli podmiotów występują też gospodarstwa domowe ludności, pełniące funkcje konsumpcyjne, jak i produkcyjne. Poważne znaczenie jako podmiot ma państwo. Jego rola z innymi podmiotami jest bardzo zróżnicowana- od stosunkowo nieznacznej w jednych krajach do wręcz dominującej w innych. Gospodarka- warunki wpływające na proces gospodarowania.
Kryterium- ze względu na formę w jakiej odbywa się działalność gospodarcza: gospodarka towarowa - to taka organizacja produkcji, w której producenci przekazują produkty swojej pracy innym podmiotom w drodze ekwiwalentnej wymiany, w drodze kupna i sprzedaży. Przedmiot wymiany, produkt pracy ludzkiej, uzyskuje w tym procesie wymiany nowe własności- staje się towarem. Towar - dobro ekonomiczne przeznaczone na wymianę, w trakcie której przedmiot transakcji kupno-sprzedaż zmienia właściciela. gospodarka naturalna - gospodarka nastawiona przede wszystkim na bezpośrednie zaspokojenie własnych potrzeb wytwórców. Kryterium podziału ze względu na sferę gospodarowania: gospodarkę światową, gospodarkę narodową, gospodarkę przedsiębiorstw i gospodarstw domowych,
gospodarkę terenową i mieszkaniową. Kryterium- własności czynników produkcji wyróżnia się m.in.: gospodarkę prywatną i publiczną - w odniesieniu do sfer własności w ramach danego kraju, gospodarkę kapitalistyczna i socjalistyczną (komunistyczną)- w odniesieniu do gospodarek krajów ,, kapitalistycznych” i krajów ,,realnego socjalizmu”. Kryterium- mechanizm regulowania i koordynacja procesów gospodarczych : gospodarka rynkowa - to gospodarka, w której regulatorem procesów gospodarczych jest samoczynnie działający rynek czy mechanizm rynkowy. gospodarka nakazowa - to gospodarka, w której procesy gospodarcze regulowane są głównie za pomocą różnego typu nakazów, zakazów i dyrektyw emitowanych przez biurokrację państwową, (gospodarka centralnie planowana)
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)