54. część I Wskaż główne założenia filozofii Francis Bacona. część II Czego dotyczył spór o uniwersalia. Podaj przykłady.
część I Bio Pan Franciszek B. był bardzo ambitny(aktywny jako filozof, przyrodnik, prawnik, mąż stanu), z bardzo silnymi aspiracjami politycznymi i światowymi. Jednak znalazł też czas, aby poświecić się filozofii… Urodził się w Londynie w 1561, jako syn dygnitarza koronnego, studiował w Cambridge, filozofię scholastyczną (prawdopodobnie wtedy właśnie nabrał niechęci do średniowiecznej scholastyki), następnie zaś poświęcił się studiom prawniczym, które miały mu otworzyć drogę do kariery urzędnika państwowego. Odbył praktykę dyplomatyczną w Paryżu, następnie rozpoczął karierę prawniczą, w wieku 34 lat został członkiem parlamentu, następnie doradcą prawnym królewskim, naczelnym prokuratorem państwa, lordem kanclerzem i baronem of Verlam, wicehrabią of ST. Albans. Zabiegając o wysokie urzędy i łaskę monarszą, dopuszczał się niekiedy czynów moralnie dwuznacznych lub wręcz haniebnych. Dzięki pochlebstwom i uniżoności - choć także dzięki swej wiedzy i inteligencji - zapewnił sobie względy następcy Elżbiety, króla Jakuba I Stuarta. W 1961 dowiedziono mu przekupstwo (uzyskiwane od procesujących się stron w zamian za korzystne wyroki) utracił urzędy, zyskał grzywnę(nie została nigdy ściągnięta i celę w więzieniu(zaledwie na 2 dni Po zwolnieniu resztę życia spędził w odosobnieniu. W 1626 zmarł w wyniku przeziębienia, po eksperymentach na śniegu, nad przechowywaniem mięsa… Dzieła - Wielkie ustano wienie nauk, główne wielkie dzieło, mające reformować całokształt nauk, które nie zostało ukończone, opracować zdążył jego dwie części
De dignitate et augumentis scientiarum I Novum Organon (nie dokończone) II III cześć miała traktować o historii naturalnej(zostały tylko fragmenty)
- Essays zbior studiow etyczno- politycznych
- New Atlantis , utopia społeczeństwa, wiodącego przyjemne i dostatnie życie dzieki wynalazkom( F.B. widział w wynalazkach najwyższy cel nauki).
Filozofia Opracowując empiryczną teorię nauk, był przekonany, że dokonuje przewrotu w nauce. Jednak miał już za sobą wielowiekową tradycję angielska(głównie oksfordzką, już w XII w. przedstawicielem jej był Roger Bacon).W średniowieczu jednak empiryzm był jedynie prądem ubocznym, który później Francis Bacon mógł rozwinąć.
F. Bacon chciał objąć w swych dociekaniach cały zakres nauki. Podzielił ją na trzy grupy, odpowiednio do trzech władz duszy:
-dziedzinę pamięci, stanowi historia(historia jako opis faktów dotyczących przyrody-historia naturalna, jak i historia dotycząca człowieka- historia społeczna,
(…)
… pytaniem było: czy rzeczywistość składa się z samych jednostkowych i konkretnych przedmiotów, czy też jeszcze innych, ogólnych i abstrakcyjnych.
Źródło tego zagadnienia filozofia średniowieczna zawdzięczała filozofii Platońsko- Arystotelesowskiej, stojącej na stanowisku, że przedmiotem pojęć nie są rzeczy jednostkowe, lecz ogóły. Dla myślicieli średniowiecznych, skupiających się nie na faktach przyrody…
… bezużyteczność w głównym narzędziu logicznym ówczesnej nauki, którym był sylogizm. Uważał konieczność operowania nie założeniami, lecz doświadczeniem- jedyna przeto nadzieja w rzetelnej indukcji. Droga nauki, która od danych zmysłowych przerzucana jest na najogólniejsze twierdzenia jest dla Bacona błędna. Potrzebna jest metoda stopniowego uogólniania danych zmysłowych- jest to indukcja, właściwa metoda nauki…
…) jest dla Hegla rozumna. Idealizm Hegla był skrajnie racjonalistyczny ( w przeciwieństwie do Schellinga)
METODA DIALEKTYCZNA
Dla Hegla naczelnym prawem logiki było prawo dialektyczne:
Każdemu prawdziwemu twierdzeniu odpowiada nie mniej prawdziwe przeczenie, każdej tezie antyteza, z których wyłania się synteza. Każda teza zawiera już w sobie antytezę, obydwie zas zostają zniesione w syntezie. Jeśli powiemy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)