Ma 6 stron. Podejmuje takie zagadnienia jak: rodzaje systemów satelitarnych, wykorzystywane zakresy częstotliwości,
Henryk Gryniewicz TI 28
Globalna telefonia satelitarna.
Koncepcja wykorzystania satelity do celów łączności pojawiła się w 1945r. Na łamach pisma Wireless word Artur Clark opublikował artykuł, w którym przedstawił sposób wykorzystania satelity do zapewnienia łączności okołoziemskiej. Satelita powinien być umieszczony na orbicie równikowej na wysokości 35786 km, a przy takiej pozycji czas jego obiegu wokół Ziemi wyniósłby dokładnie 24 godziny, tak że satelita byłby zawieszony nad nią w stałym punkcie. Orbitę taką nazywamy geostacjonarną. Rodzaje systemów satelitarnych:
LEO (Low Earth Orbit) systemy o niskich orbitach kołowych
wysokość orbity 700-1500 km
minimalna liczba satelitów dla pokrycia całej kuli ziemskiej 40
satelity są niestacjonarne, każdy przebywa w polu widzenia abonenta kilka minut
wielokrotnie w ciągu doby. W czasie pracy wymaga częstego stosowania procedury przejmowania (handover)
opóźnienie sygnału spowodowane propagacją ~50 ms ZALETA
wysokie koszty budowy /duża liczba satelitów, złożone projektowanie orbit i precyzja ich utrzymania w czasie/
duża pojemność systemu /duża liczba komórek, wielokrotne wykorzystanie częstotliwości /
MEO (Medium Earth Orbit) - systemy o średniej wielkości orbit
wysokość orbity 10 000 -15 000 km
minimalna liczba satelitów dla pokrycia całej kuli ziemskiej 10 do 15
opóźnienie sygnału spowodowane propagacją ~150 ms
niższe koszty budowy /mniejsza liczba satelitów/
zmniejszona pojemność systemu GEO (Geostationary Earth Orbit) - systemy o orbicie położonej w płaszczyźnie równika wysokość orbity 35780 km
liczba satelitów dla pokrycia kuli ziemskiej od szerokości geograf. 75° - 3 do 4
opóźnienie sygnału spowodowane propagacją ponad 300 ms
niższe koszty budowy /mniejsza liczba satelitów/
znacznie mniejsza pojemność systemu w stosunku do LEO / 800 komórek na satelitę/
wymagają dużych mocy ze względu na wysokość orbity /eliminuje to stosowanie terminali ręcznych/
Pierwszy satelita telekomunikacyjny został umieszczony na orbicie goestacjonarnej w roku 1965 przez organizację INTELSAT. Był to satelita Early Bird - miał pojemność 250 kanałów telefonicznych
lub 1 kanał TV. Od tego czasu telekomunikacja satelitarna rozwija się bardzo dynamicznie powstają systemy i organizacje o zasięgu globalnym: Intelsat, Intersputnik, Inmarsat
regiomalnym: Eutelsat
krajowym: Kanada ANIK, w Indonezji PALAPA, we Francji SMPHONIE , w USA, w ZSRR
(…)
… to z faktu, że telefon Iridium musi "widzieć" satelitę komunikacyjnego, podobnie jak np. antena satelitarna, a mury budynków bardzo mu w tym przeszkadzają. Dostępne są odpowiednie przystawki, ale trudno przecież nosić ją wszędzie ze sobą. Inną niedogodnością są duże wymiary i krótki czas pracy dostępnych telefonów. Przeciętny czas czuwania, nie przekraczający 24 godzin, kłóci się nieco z ideą telefonu…
… pomyślano o wygodzie użytkownika. Telefony Globalstar nie wymagają dodatkowych umiejętności. Sposób użytkowania aparatów nie różni się znacząco od korzystania z aparatów GSM, a sam system satelitarny Globalstar zapewnia usługi dobrze znane z systemu GSM np. CLIP, CLIR, SMS, pocztę głosową, przekierowania połączeń itp. Komunikacja w systemie Globalstar oparta jest na transmisji sygnału telefonicznego…
…. 40 tys. miejscowości w Rosji stacjonarne telefony satelitarne. Bardzo liczy się na użytkowników wywodzących się z żeglugi morskiej, przemysłu wydobywczego ropy i gazu, górnictwa, rolnictwa, leśnictwa. Obecnie Globalstar oferuje w Rosji - i nie tylko - przede wszystkim usługi telefoniczne, w tym m.in. pocztę głosową oraz transmisję krótkich wiadomości. W przyszłym roku oferowane mają być usługi…
… dwukierunkową w zakresie częstotliwości 1616 - 1626,5 MHz, wykorzystując technikę dostępu TDMA/FDMA. Inicjator projektu IRIDIUM, koncern elektroniki łącznościowej Motorola, położył główne zasługi w opracowywaniu systemu, przede wszystkim udostępniając swoje doświadczenie w dziedzinie militarnej łączności satelitarnej.
Dzięki wykorzystaniu tej technologii będzie możliwe nawiązywanie łączności pomiędzy…
… Access). Od stycznia 2001 roku Polska Telefonia Komórkowa Centertel, operator sieci Idea udostępniła, jako pierwszy operator GSM w Polsce, roaming satelitarny z siecią Globalstar. . Aparaty satelitarne dostępne w sieci Idea są dwuzakresowe tzn. pracują w systemie GSM 900 oraz w systemie satelitarnym Globalstar. Oznacza to dla użytkownika dużą wygodę użytkowania telefonu w podróży. Bez zmiany aparatu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)