Globalizacja w ujęciu ekonomicznym i społecznym

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1533
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Globalizacja w ujęciu ekonomicznym i społecznym - strona 1 Globalizacja w ujęciu ekonomicznym i społecznym - strona 2

Fragment notatki:


GLOBALIZACJA W UJĘCIU EKONOMICZNYM I SPOŁECZNYM.
Pojęcie globalizacji :
Pojęcie globalizacji prawdopodobnie po raz pierwszy pojawiło się w słowniku Webstera wydanym w 1961 roku ,jednak już w końcu XIX wieku odnotowano w języku angielskim pojęcie globalny. Oznaczało ono przymiotnik odnoszący się do całego świata-globu, rozumianego jako istnienie całej ludzkości zarówno w teraźniejszości jak i przyszłości. Największą popularność słowo globalizacja zyskało w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, a zwłaszcza w drugiej jego połowie, gdy proces unowocześniania objął cały świat. Pojęcie to było i jest do dzisiaj terminem starającym się wyjaśnić zjawiska związane z wkraczaniem ludzkości w 3 tysiąclecie, określa zmianę zachodzącą w społeczności międzynarodowej, czyli obiektywny, złożony i dynamiczny proces społeczny. Wg Lompart problem globalności rozpoczął się w następujący sposób; Rozwijającym się społeczeństwom industrialnym świat jawił się jako nieograniczony i bogaty w zasoby potrzebne do rozwoju przemysłu. Perspektywa globalna pojawiła się wraz z uświadomieniem sobie granic ekologicznej wytrzymałości Ziemi wobec ekspansjonistycznej działalności człowieka słowem świadomość w możliwość skończenia się owych zasobów. Wyznacza ona początek globalnej świadomości na lata 60, jak więc zdefiniować globalizację? Spotkać można wiele definicji. Wg mnie najbardziej trafną jest definicja Barrego Smarta; Globalizacja jest więc procesem, tendencją rozwojową w stosunkach międzynarodowych dokonującą się pod wpływem postępu technologicznego i ogólno cywilizacyjnego. Pewne problemy, fakty i zjawiska nabierają takich cech, że muszą być brane pod uwagę przez wszystkie państwa na świecie. Społeczeństwa żyjące w warunkach globalizacji w poszczególnych państwach są poddawane działaniu zjawisk i procesów zachodzących w innych państwach. Globalizacja dużo zawdzięcza rewolucji w informatyce, rozwojowi Internetu (szczególnie jeśli chodzi o przesyłanie danych ), mass mediów są to bowiem najlepsze i najszybsze źródła informacji na świecie. Globalizacja prowadzi do ujednolicania świata jako całości wzajemnie powiązanych elementów gospodarczych i wspólnej kultury, W wyniku globalizacji granice terytorialne zaczynają się zacierać, tracić znaczenie, zmniejsz się rola tradycji a nasilają migracje. Z tym ostatnim związane jest zacieranie się barier kulturowych ludzie się integrują, różne kultury przenikają się nawzajem.
Problemy globalne w perspektywie kulturowej :
Huntington wysunął pewne tezy, pierwszą o coca kolonizacji jej zwolennicy dowodzą, że cały świat ogarnia kultura masowa. Amerykański styl ubierania, muzyka pop, kino i art. Konsumpcyjne są entuzjastycznie przyjmowane na wszystkich kontynentach. Druga teza wiąże się z pojęciem nowoczesności. Dowodzi ona nie tylko że to zachód kieruje światem, ale że w innych cywilizacjach modernizacji towarzyszy westernizacja czyli porzucanie tradycyjnych wartości instytucji i obyczajów, przyjmowanie zaś tych które dominują na zachodzie.

(…)

… wymykających się spod jego kontroli. Należą do nich komunikacja i informacja przekraczające granice państwowe dzięki nowym technologią. Korporacje prowadząc własną politykę ekonomiczną przekraczają państwowe ograniczenia prawne i finansowe, w poszukiwaniu najdogodniejszych miejsc z punktu widzenia efektywności ekonomicznej. Również rozwój i działalność instytucji międzynarodowych które zdobywają coraz większą…
… jest zjawiskiem który ma wiele przyczyn, m.in.: ekonomicznych. Mają one bardzo skomplikowany charakter, ogólnie występują dwie tendencje mianowicie poszukiwanie pracy i lepszych warunków życia oraz przemieszczanie się kapitału w poszukiwaniu odpowiednich zasobów pracy (tutaj pojawił się przykład Korei Płd., Polski i Niemiec ).
Podsumowanie :
Globalizacja tak jak każdy proces związany z radykalnymi zmianami…
… , w globalnej wiosce, gdzie bezruch jest nierealny.
Jakub Kozłowski gr.3
Bibliografia :
Bauman Zygmunt (2000) „Globalizacja”.
Lompart Aleksandra (1997) „Globalizacja kulturowo-gospodarcza. Szanse i zagrożenia dla Polski”,
Grochalski Stefan M. (red.) (2003) „Problemy globalne współczesnego świata”, s. 13-27.
Smart Barry (1993) “Postmodernizm”, s. 178-180.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz