geografia uprawy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1372
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
geografia uprawy - strona 1 geografia uprawy - strona 2 geografia uprawy - strona 3

Fragment notatki:


ZBOŻA: PSZENICA: jest to najważniejsze zboże , zajmuje ok. 37%pow. przeznaczonej pod uprwawę wszystkich zbóż, dostarcza 20%produkcji zbóż, rośnie w klimacie um. ciepłym i podzwrotnikowym, wymaga żyznych gleb (czarnoziemy, brunatne), nie znosi dużych opadów, ale lubi wilgoć, w okresie dojrzewania potrzebuje dużo słońca.
Pszenica jara - wysiewana jest na jesieni, krótki okres wegetacji, toleruje niewielkie przymrozki, ale daje mniejsze plony niż p. ozima, uprawia się ją w Polsce.
Pszenica ozima - wrażliwa na zbyt duże spadki temperatur, nie znosi przymrozków.
Rejony upraw:
Pd. Kanada, pd. Australia, ameryka Pd. (Pampa Argentyńska, pd. Brazylia, zach. wybrzeża), Niz. Francuska, Niz. Niemiecka, Niż. Węgierska, Niż. Rumuńska, pd. Polska, Ukraina, część Kazachstanu, wsch. Chiny, pn. część Indii, Płw. Dekan. Producenci: Chiny (19%), USA (12%), Indie (11%),Francja, Rosja, Kanada. Eksporterzy: USA, Kanada, Francja, Australia. Produkcja /1 mieszkańca:
Australia (1000/1m), Dania, Kanada, Francja, Węgry.
Największe plony (60-70q/ha):
Francja, Niemcy, Wielka Brytania.
Najmniejsze plony (20q/ha):
Kraje pn. Afryki, zach. i pd. Azja, Rosja.
RYŻ: drugie zboże świata , zajmuje ok. 24%pow. przeznaczonej pod uprwawę wszystkich zbóż, jest bardziej wydajny niż pszenica, potrzebuje krótkiego okresu weg., w sprzyjających warunkach można mieć nawet 3 zbiory/rok, uprawia się go w klimacie podzwotnikowym, zwrotnikowym monsunowym, duże ilości uprawia się na terenach sztucznie nawadnianych, w czasie wzrostu wymaga wysokiej temp. i dużej ilości wody.
Ryż mokry - inaczej nizinny, rośnie w błocie Ryż suchy Ryż wodny - tylko w Bangladeszu, cały w wodzie. Rejony upraw:
Azja pd.,wsch. i pd.-wsch., Chiny, Indie, Węgry (Dolina Cisy), Hiszpania (Dolina Gwadarkiri), Brazylia (Dolina Parany), Bangladesz, Wietnam, Tajlandia, Myanmar, Japonia.
Producenci: Chiny, Indie, Indonezja, Wietnam, Bamgladesz. Eksporterzy: Tajlandia, USA, Wietnam, Chiny, Pakistan. Kraje, gdzie do 70%gruntów ornych zajmuje ryż:
Wietnam, Bangladesz, Sri Lanka, Kambodża, Laos.
KU KURYDZA: trzecie zboże świata , zajmuje ok. 21%pow. przeznaczonej pod uprwawę wszystkich zbóż, ma 3 miejsce pod względem zasiewów i 2 pod względem zbiorów. Ma duże wymagania klimatyczne (klimat podzwrotnikowy i um. ciepły), okres wegetacji nie krótszy niż 5 miesięcy, w okresie wzrostu wymaga dużych ilości wody i bardzo dobrych gleb, KSR uprawiają ją jako zboże alimentacyjne, KWR jako zboże pastewne, w Polsce uprawiana jest jako roślina pastewna, k. jest zbożem najbardziej

(…)

…, Chiny, Korea.
JUTA: rośnie w klimacie wilgotnym ciepłym, równikowym i podrównikowym, jej produkcja spada, bo jej włókna są wypierane przez włókna sztuczne, uprawiana jest wyłącznie w Azji, z niej produkuje się liny i worki.
Producenci:
Indie, Bangladesz, Chiny, Tajlandia.
Rejony upraw:
Niż. Gangesu, Niż. Chińska, Bangladesz, Brazylia.
SIZAL: twarde włókno do produkcji materiału, pochodzi z rośliny…
…, rośnie głównie w Azji i Afryce.
Producenci:
Indie, Chiny, Myanmar, Sudan.
ROŚLINY CUKRODAJNE:
TRZCINA CUKROWA: pochodzi z Indii, rośnie w klimacie ciepłym, zwrotnikowym i podzwrotnikowym, należy do traw, jej łodygi sięgają 6-12m, w okresie wzrostu potrzebuje dużo wody, wymaga dosyć dobrych gleb, jest rośliną bardzo pracochłonną, ale jest bardziej wydajna niż burak cukrowy, z 1ha upraw możemy otrzymać od 4do 12t cukru, z niej produkuje się także spirytus, etanol, liście przeznaczane są na paszę, łodygi na opał.
Rejony upraw:
Azja (42% światowych zbiorów), Ameryka Południowa (34% światowych zbiorów).
Producenci:
Brazylia (25% światowych zbiorów), Indie (20% światowych zbiorów), Chiny, Kuba, Meksyk.
BURAK CUKROWY: korzeń buraka, w zależności od odmiany, zawiera 17-20% cukru, uprawia się go w klimacie…
… i bezpośredniego nasłonecznienia - uprawiany w cieniu innych drzew.
Producenci:
Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Indonezja, Brazylia, Papua Nowa Gwinea.
TYTOŃ: bylina, pochodzi z Ameryki i Australii, wykorzystuje się liście zawierajace nikotynę, uprawiany jest w różnych warunkach klimatycznych, najlepszy tytoń pochodzi z Kuby.
Producenci:
Chiny, USA, Indie, Brazylia, Turcja, Zimbabwe.
HERBATA: wiecznie zielony…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz