Geografia turystyczna- wykład 6

Nasza ocena:

5
Pobrań: 84
Wyświetleń: 791
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geografia turystyczna- wykład 6 - strona 1 Geografia turystyczna- wykład 6 - strona 2 Geografia turystyczna- wykład 6 - strona 3

Fragment notatki:

Geografia turystyczna dr Zygmunt Kruczek
Wykład 6 cd.
Etap 7. Upadek zdroju w czasie okupacji (1939-1945)
We wrześniu 1939 r. po opuszczeniu zdroju przez polskie wojsko okoliczna ludność słowacka dokonała ogromnych zniszczeń grabiąc wyposażenie obiektów i plądrując pensjonaty.
Później wille i sanatoria zajęła na swoje potrzeby niemiecka straż graniczna i Wehrmacht, a dom zdrojowy stał się szpitalem wojskowym. Urządzano tu nawet turnusy szkoleniowe Hitlerjugend, a w sanatorium „Wiktor”, zwanym Domem Göringa przebywali dygnitarze partii hitlerowskich.
Okupant prowadził politykę konfliktowania ludności polskiej i Łemków.
Etap 8. Okres stagnacji (1945-1969)
Po wojnie funkcja uzdrowiskowa miejscowości została utrzymana i prawnie zabezpieczono jej dalszy rozwój w tym kierunku. W 1947 r. uzdrowisko zostało upaństwowione. Podobnie jak w Krynicy, zarządzanie obiektami noclegowymi przejął w 1949 r. Fundusz Wczasów Pracowniczych i Ministerstwo Zdrowia. W rękach prywatnych pozostała niewielka liczba willi. Jednocześnie rozwijała się turystyka wypoczynkowa i poznawcza. Leczenie w polskich uzdrowiskach włączono do systemu bezpłatnej opieki wszystkich obywateli.
W 1948 r. w Krynicy powołano Okręgowa Dyrekcję Uzdrowisk Karpackich, w składzie których znalazł się Żegiestów-Zdrój, a w 1963 r. powstało Państwowe Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe Krynica - Żegiestów-Zdrój.
Etap 9. Faza konsolidacji (1970-1980)
W tym okresie następuje znaczący rozwój uzdrowiska, które zaczęło pełnić nowe funkcje turystyczne. Lata 70-te to dynamiczny rozwój uspołecznionej bazy noclegowej, W bazie tej skupione było 75% miejsc noclegowych uzdrowiska. We wsi Żegiestów powstała sieć pensjonatów i kwater prywatnych a w miejscowej nowej szkole zlokalizowano kolonie. Zakład Zdrojowy wykonywał 8 000 zabiegów.
Frekwencję kuracjuszy i wczasowiczów obliczano na 15 tysięcy osób rocznie. Dodatkowo Żegiestów stał się bazą wypadową dla wycieczek w góry i celem wycieczek krajoznawczych.
W sezonie letnim Żegiestów tętnił życiem, obserwowano tłumy gości na deptakach, ścieżkach spacerowych i w nielicznych restauracjach. Liczba gości znacznie przeważyła liczbę mieszkańców, a usługi turystyczne stały się dla mieszkańców głównym źródłem utrzymania.
Piąta faza, etap stagnacji (ang. stagnation stage), zaznacza się zdecydowanym zahamowaniem rozwoju funkcji turystycznej.
Po osiągnięciu maksymalnej liczby odwiedzających infrastruktura turystyczna zaczyna źle funkcjonować, obok trudności ekonomicznych (np. zmniejszenie się liczby gości w hotelach sprawia, że trudno spłacić zaciągnięte na ich budowę kredyty) pojawiają się problemy społeczne (konflikty między turystami a mieszkańcami, np. wskutek różnic kulturowych, coraz większa przestępczość, prostytucja itp.), a także ekologiczne.

(…)

… odrodzenia (2010-?)
Czy nastąpi faza odrodzenia w rozwoju Żegiestowa Zdroju. Zależy to zarówno od czynników zewnętrznych, jak i tych związanych z samym uzdrowiskiem. Do czynników zewnętrznych na pewno należy polityka państwa wobec uzdrowisk (ustawa uzdrowiskowa), jak i moda na usługi uzdrowiskowe.
Współczesna turystyka uzdrowiskowa nastawiona jest bardziej na komercyjne świadczenie usług typu spa, wellness…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz