Geografia kultur

Nasza ocena:

5
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1435
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geografia kultur - strona 1

Fragment notatki:


GEOGRAFIA KULTUR  
     Skąd wziął się homo sapiens sapiens?
#120 - 150 tys. lat temu na obszarze Afryki Wschodniej
#1,5 mln lat temu powstał homo sapiens ( bez sapiens)
Ludy te nie przeszły przez Przesmyk Sueski, ale przez Zatokę Adeńską. Klimat był inny dużo bardziej wilgotny i dotarli do zatoki Perskiej. Człowiek ten w Europie spotkał się z Neandertalczykami, ale za zmianą klimatu wyruszyli i oni. Ostatnie ich miejsce to Gibraltar.
   Przemiany cech morfologicznych naprowadziły do podziału na rasy( potrzeba ok. 20 tys. lat). Antropologia bada powstanie ras ludzkich, są 4 teorie:
rasa geograficzna
typologia koncepcyjna rasy
rasa populacyjna
koncepcja zmienności klinowych
  ad) a zbiór ludzi mających podobne cechy, zamieszkujących jeden region    ad) b państwową jednostką jest osobnik którego cechują określone zestawy cech morfologicznych. Typy rasowe są stałe, a  zmiany  pochodzą z mieszania się ras. Aby wydzielić czy dana rasa pochodzi z jednej  lub drugiej grupy trzeba przeprowadzić szczegółowe badania statystyczno - genetyczne.  ad) c rasa jest mniej lub bardziej izolowana grupą ludzi, zamieszkująca dany teren różniąca się niektórymi cechami 
Dobór naturalny i izolacja osobników to prawdopodobne przyczyny.
Cechy które posiadamy uzależnione są od środowiska, są produktem procesów adaptacyjnych, jeśli nie zmienimy swoich cech nie znajdziemy partnera.  ad ) d koncepcja zmienności klinowych
Grupy ludzkie są otwarte więc musi nastąpić wymiana genów, żeby rozróżnić i podzielić ludzi należy badać zmienność jednego genu w przestrzeni. Huchsley zaproponował, aby zbadać gradient spadku i wzrostu danego genu ( np. częstość krwi B) 
Antropologia ekologiczna bada zachowanie ludzi w całym środowisku. Gatunki, które nie zdążyły się przystosować wyginęły. 
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz