Geneza i historia USA - wykład - bitwy pod Saratogą

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1379
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geneza i historia USA - wykład - bitwy pod Saratogą - strona 1 Geneza i historia USA - wykład - bitwy pod Saratogą - strona 2 Geneza i historia USA - wykład - bitwy pod Saratogą - strona 3

Fragment notatki:

4.11.2009
GENEZA I HISTORIA USA
WYKŁAD 4
1777 Brytyjczycy patriotom zadaja cios decydujacy (3 stronna ofensywa) W okolicach Albany połaczenie 3 armi I przeciecie kolonii na pół. Gen Bergoin (gen. Playboy) poprowadzil wojska lądem zamiast drogą wodną (szybszą). Drwale- armia+ artyleria=pochód wpolony, 1 mila na dzień = 1,5 km. !Nikt nie powiadomił w Londynie gen. How aby ten spotkał Bergoin na N I ten ruszył do Philadelphi droga morską zamiast krótsza lądową. Miesiąc czasu zajmował Philadelphię a Bergoin czekał na niego przez ten mieisąc = Nieporadnośc Londynu. How się uraził za to, że go nie powiadomiono I nie poszedł ostatecznie na spotkanie z B. Zająłsie Philadelphią (teatry + kochanki)
2 bitwy pod Saratogą.
I remisowa, ale patrioci w II wzmocnili swe wojska na co Bryt. Nie mogli liczyć. Byli przygotowani tylko do walki w polu. Partyzantki nie nauczeni. Cały korpus Bergoina musiał sie poddać.
KONSEKWENCJE:
- Rząd Fr. Przekonał się, żę patrioci anerykańscy mają w tej wojnie szase.
Franklin będący wówczas w Paryżu, osiągnął sukces dyplomatyczny przekonując Fr., że warto wspólnie walczyć z WB
WB po klęsce Bargeina uznje, że walka ta jest zbyt kosztowna. Zgadza sie na postulaty kolonii, poza uzyskaniem pełnej niezalezności (podatki, gospodarka TAK)
Jedynie folmalna zależnośc od Londynu
Chęć przywrócenia przez kolonistów dobrych relacji z WB bo to przeciez byli Brytyczycy, ale WB w kluczowym momencie negocjacji z koloniami, parlamentarzyści zamiast finalizować, pojechali sobie na urlop. W tym czasie Franklin w Paryżu w lutym 1777 podpisał porozumienie m. FR a koloniami I gdy parlamentarzyści wrócili, nie mieli już o czym z kolonistami rozmawiać.
TRAKTAT O PRZYJAZNI I HANDLU
TRAKTAT SOJUSZNICZY - ważniejszy, a oba podpisane z Fr.
Zwycięstwo pod Saratoga nie roz. Problemu braku dyscypliny, uzbrojenia, przygotonia w armi kolonii. Armia z policji I poboru powszechnego poza (czarnymi, pastorami, politykami, studentami Harwaardu I Yeale) Bez treningu I umiejętności.
OBÓZ ZIMOWY W WALLYFORT
wojsko kontynentalne (bez butów, ciuchów, jedzenia) w WB powstaje myśl, ze nie trzeba się z nimi bić, wystarczy kolonistów wygłodzić. Pózniej ci zaczęli sobie budowac chałupy z bali. Philadelphia w zimie taka jak Pl. Żołnierze Washingtona odnieśli jednak sukces.
Gen. Baron von Steuben (1 z 3 najwybitnijszych cudzoziemców walczących po stronie kolonii) drugi to Kościuszko I Lafayette, był też Pułaski.
Gen. Baron von Steuben
Prusak kochający musztrę I zarażał nią żołnierzy. Ćwiczył pospolite ruszenie w dyscyplinie, opracował regulamin I tak przez cały dzień. On jako pierwszy wprowadza do armi usa I uczy posługiwania sie bagnetami. W awlce wręcz anerykanie nie mieli szans bo po strzale używali noży myśliwskich, krótkich a bagnety są długie umieszczone na srzelbie. Był w stanie przebiś kość.


(…)

… :)
Podpisanie przez Fr. tr. sojuszniczego nie przynosi natyczmiastowej zmiany, ale daje użytek floty, która była równa flocie Bryt.
Amerykanie nie maja floty. Wynajmują statki korsarskie za dokumenty uprawniające kapitana do przejmowania statków obcych państw. Korsarz był kimś, kto działa na zlecenie państwa. Mogli więc napadac na Brytyjskie statki z zaopatrzeniem i doprowadzić go do najbliższego portu. Tam sędza oceniałzgodnośc z prawem i zawartośc statku należała się korsarzom. Było to dokuczliwe dla statków transportowych, ale nie dla okrętów wojskowych.
Fr zastraszali bryt. swa flotą i zagraża bryt. Wyspom Cukrowym. WB musi koncentrować się nie tylko na kolonii, ale też zadbać o Wyspy. Dlatego siły bryt. przesuwaja się bliżej portó by być gotowym do wojny o Wyspy → prawdziwej wojny.
Dowódca WB Lord…
Pensylwania obradowano przy zamknietych drzwiach i zabitych gwozdziami oknach bo bano się, ze ktos się dowie i rozpedza kongres. Zakazano prowadzic notatki i rozmawiac o tym co się dzieje na obradach. Nie ufano staremu Franklinow bo byłgadułą więc przydzielono mu astystenta, żeby nie wypaplał. G Washington, autoryt prowadził obrady bo nikt nie ośmieli się mu przerwać. Jedyne notatki prowadził Madison…

Wżądnym z tych 3 wspomnień w konst, nie używa się słowa NIEWOLNIK. Pierwsze wybory prezydenckie i do kongresu 1788. Kongres miał się zebrac 4.03 (22) przedstawicieli by zatwierdzic wybory. Kongresmeni jednak się nie stawiali, często z powodów naturalnych. Odległośc. Nie można było zebrać kworum. 01.03 izba miala kworum, ale senat nie. 6.04 w koncu uznano wyniki wyborów. Wszystkie głosy elektorskie…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz