Funkcjonowanie ekosystemów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Funkcjonowanie ekosystemów-opracowanie - strona 1 Funkcjonowanie ekosystemów-opracowanie - strona 2 Funkcjonowanie ekosystemów-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Funkcjonowanie ekosystemów
Aleksandra Kruk
Struktura sieci troficznej i przepływ energii w ekosystemie
Sieć troficzna-schemat przedstawiający za pomocą strzałek kierunek przepływu materii i energii. Składa się z wyodrębnionych kanałów przepływu- tzw. łańcuchów troficznych, w których każda jednostka zajmuje określone ogniwo- tzw. poziom troficzny.
Piramidy ekologiczne- jest to pierwsza próba uporządkowania danych o sieciach troficznych. Zostały one wprowadzone przez angielskiego ekologa Eltona w latach dwudziestych XX wieku. Poniżej zostały przedstawione główne założenia teorii Eltona:
Liczba zjadanych organizmów jest zwykle większa od zjadających
Większy zwykle zajada mniejszego
Całkowita masa zjadanych jest większa od masy całkowitej masy zjadających
Należy jednak pamiętać iż piramida ekologiczna jest schematem bardzo uproszczonym i statycznym, przedstawiającym jednynie kierunek wyżej wymienionych wielkośći (od podstawy piramidy-producentów,poprzez konsumentów, do szczytowego drapieżcy). Dopiero wprowadzenie w latach 40. XX w. przez Lindemana i Hutchinsona pojęcia poziomu troficznego oraz zastosowania bioenergetyki stworzyło możliwość doskonalszego i dynamicznego opisu ekosystemu, uwzględniającego przepływ energii.W tym momencie pojawiła się także hipoteza o energetycznym ograniczeniu poziomów troficznych. Polegała ona na tym iż każdy ekosystem ma tyle zasobów ile wyprodukują autotrofy. Każdy kolejny konsument traci znaczną część tego co zjadł, rozpraszając energię w postaci ciepła oraz wydalając produkty przemiany materii. Natomiast w biomasę własnego ciała i potomstwa mogą wbudowac niewielką ilość pobranych zasobów. Wielkość tej frakcji wg Lindemana jest bardzo niewielka- jest to około 10% (5-22% w zalezności od poziomu troficznego) energii pobranej z niższego poziomu troficznego, która przedostanie się na wyższy. Stosunek energii z wyższego poziomu do tej z niższego nazywany jest wydajnością ekologiczną.
Poniżej jest przedstawiona przykładowa sieć troficzna:
Analiza sieci troficznej
Poniżej są zestawione pewne regularności i podobieństwa wynikające z analizy dużej liczby sieci troficznych,które dają pewien ogólny obraz ekosystemów:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz