Flotacja-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 287
Wyświetleń: 1841
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Flotacja-opracowanie - strona 1 Flotacja-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Flotacja
- możliwe jest usunięcie z wody cząstek o gęstości mniejszej niż ma woda, bądź większej, - przy wykorzystaniu do flotacji powietrza, - niekiedy zastępuje sedymentację i jest stosowana do usuwania zawiesin trudno sedymentujących np. glonów oraz cząstek skoagulowanych (zbiornik do flotacji, floatator ciśnieniowy) Rodzaje flotacji.
Flotacja gazowa składa się z trzech zasadniczych faz:
wytworzenie pęcherzyków gazu w objętości oczyszczonej wody,aglomeracja /łączenie się/ cząstek stałych z pęcherzykami gazu,separacja powstałych aglomeratów
Flotację dzieli się na: ciśnieniową, bezciśnieniową i elektroflotację - w zależności od stosowanej metody wytwarzania pęcherzyków powietrza /gazu/.
flotacja ciśnieniowa - polega na rozprężaniu układu woda-powietrze - w ten sposób następuje wydzielanie pęcherzyków powietrza z wody. Flotacja ciśnieniowa nazywana jest flotacją powietrzem rozpuszczonym.
flotacja bezciśnieniowa - do oczyszczanej wody /bez zmiany jej ciśnienia/ wprowadza się pęcherzyki powietrza za pomocą urządzeń do napowietrzania /np. dyfuzory/. elekktroflotacja - źródłem pęcherzyków gazu jest elektroliza wody, w wyniku której na katodzie wydziela się wodór a na anodzie tlen. W technologii wody najczęściej stosowana jest flotacja ciśnieniowa powietrzem rozpuszczonym.
Układy technologiczne do procesu flotacji.
Procesy flotacji można prowadzić w następujących układach technologicznych:
bez recyrkulacji wody - woda surowa /lub po wcześniejszych procesach oczyszczania np. koagulacja, flokulacja/ pompowana jest do ciśnieniowego zbiornika saturacji a następne przepływa do komory flotacji Z komory flotacji odprowadzana jest woda oczyszczona i flotat.
z recyrkulacją wody - - cała woda surowa /lub po wcześniejszych procesach oczyszczania np. koagulacja, flokulacja/ kierowana jest do komory flotacji. Następnie, po przejściu przez komorę flotacji, część oczyszczonej wody przepompowywana jest do ciśnieniowego zbiornika saturacji gdzie po sprężeniu i nasyceniu powietrzem recyrkulowana jest /wraca/ z powrotem do komory flotacji /i miesza się z wodą surową dopływającą do komory/.. Z komory flotacji odprowadzana jest woda oczyszczona i flotat.
z częściowym napowietrzaniem strumienia doprowadzanej wody - woda surowa /lub po wcześniejszych procesach oczyszczania np. koagulacja, flokulacja/ częściowo kierowana jest bezpośrednio do komory flotacji a druga część pompowana jest do ciśnieniowego zbiornika saturacji skąd po sprężeniu i nasyceniu powietrzem doprowadzana jest do zbiornika flotacji gdzie miesza się z tą częścią wody, która doprowadzana jest do komory flotacji bezpośrednio. Z komory flotacji odprowadzana jest woda oczyszczona i flotat
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz