Finanse - podstawowe pojęcia z przedmiotu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 518
Wyświetleń: 3017
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Finanse - podstawowe pojęcia z przedmiotu - strona 1 Finanse - podstawowe pojęcia z przedmiotu - strona 2 Finanse - podstawowe pojęcia z przedmiotu - strona 3

Fragment notatki:

Strumienie rzeczowe, a strumienie finansowe 3 rodzaje wzajemnych zależności ( czasem strumienie rzeczowe są równoczesne ze strumieniami finansowymi ), równoczesność
Strumienie pieniężne bywają wyprzedzające w stosunku do strumieni rzeczowych (chyba, że jest przedpłata, lub strumienie rzeczowe wyprzedzają finansowe - strumień pieniężny jest odroczony w czasie, lub po prostu płatność jest odroczona w czasie), przykład odroczenia w czasie płatności - weksel
Strumień finansowy zawiera w sobie strumień pieniężny, ale zasób wprawiony w ruch może mieć formę nie pieniądza, jak Np. weksel .
W ramach strumieni finansowych można wyróżnić, jeśli owa zależność przyjmuje postać płatności bezgotówkowy - wówczas jest strumień bezgotówkowy .
Zasoby finansowe i rzeczowe a strumienie - różnice Ruch i kierunek, zasób, który podlega ruchowi w czasie i przestrzeni, wtedy mówimy o strumieniach.
Strumień rzeczowy wywołuje strumień pieniężny, współczesna gospodarka ma bogatą strukturę różnorakich strumieni, które powstały bez udziału strumienia rzeczowego.
Dominacja strumieni finansowej nad strumieniami rzeczowymi.
Dopełnieniem zasobu i strumienia jest pojęcie przepływów finansowych . Przepływ to strumień, który ma zidentyfikowany punkt powstania (wyjścia, wydatku) i wejścia (wpływu, wejścia).
Muszą być określone podmioty, ten, który wysyła i ten, który odbiera. Inicjatorem jest podmiot, który przekształca ruch w zasób.
Różnorodność strumieni i podmiotów , dla usystematyzowania zjawisk prowadzi się klasyfikację (przedmiotową i podmiotową) finansów i zjawisk finansowych.
Ujęcie przedmiotowe - przedmiotowa klasyfikacja :
Finanse w ujęciu strumieniowym : Strumienie pieniężne ekwiwalentne - rynkowe, charakteryzują się wzajemnością, jeden determinuje powstanie następnego. Przepływy głównie między gospodarstwem domowym, a przedsiębiorstwem. Rzeczowy - gospodarstwa domowe, odbiorca - finansowy.
Strumienie pieniężne redystrybucyjne - transferowalne, transferowe, brak ekwiwalentności, nie ma wzajemnego świadczenia, Np. podatki (głównym kreatorem jest państwo.
Strumienie pieniężne kredytowe - musi być podmiot taki jak bank, tylko w banku można używać pojęcia kredyt, strumień ten powstaje, gdy powstaje kredyt, strumień zwrotny , powstaje, gdy zwraca się pieniądze do banku. Strumień kredytowy kreuje strumień transferowy .
Podmiotowa klasyfikacja finansów : (jeżeli jeden ze strumieni dominuje, to lokuje się go w sferze realnej, albo finansowej)
Finanse w ujęciu podmiotowym: Finanse przedsiębiorstw - sfera realna
Finanse ludności - sfera realna
Finanse publiczn e - finanse sfery publicznej


(…)

… zawsze jest zjawiskiem pieniężnym, za dużo pieniędzy w stosunku do PKB.
Przyczyną inflacji jest nadmierny popyt - rzecznikiem popytowego pojęcia finansów był Keynes. (Teraz wszyscy na niego narzekają )
Nubia - nadwyżka globalnego popytu nad podażą.
W PRL-u była inflacja popytowa, ale ceny ustalało państwo, przez co w sklepach były tylko groszek w puszkach i ocet , gdy uwolniono ceny wszystko pojawiło się w sklepach, ale była ogromna inflacja.
Balcerowicz zabrał ludziom pieniądze
Państwo główną przyczyną inflacji popytowej wydatki zawsze większe niż dochody.
Podażowe ujęcie inflacji - lokuje się w rosnących kosztach wytwarzania (inflacja kosztowa):
Przyczyny:
surowce i materiały z importu
wzrost kosztów pracy - producent musi podnieść cenę, jeśli presja na wzrost płacy będzie zataczała coraz szersze kręgi, będą wzrastały ceny…
… rzeczowemu, któremu odpowiada wartość strumienia pieniężnego.
Rynek nigdy nie wycenia jednokrotnie, nawet ten sam strumień wyceniany jest każdorazowo, gdy przenika przez rynek
Rynek posiada mechanizm, automatyzm pozwalający na wycenianie
Cena równowagi, cena, jaką rynek wyznacza przy danym popycie i danej podaży
Funkcje cen:
Przychodowa (dochodowa) - pozwala właściwie wycenić strumień Np. dochodu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz