Dokładna tematyka notatki jest następująca: koncepcja filozofii, charakterystyka filozofii starożytnej, Sokrates i Platon, Arystoteles, rys filozofii średniowiecznej, scholastyk, Tomasz z Akwinu, Emanuel Kant, charakter filozofii współczesnej, fenomenologia Huserra, egzystencjalizm, Kartezjusz, umiłowanie mądrości, Edmund Duser, Tomas Langan, Hanlich Liche, elementy istoty, fazy w filozofii, kryzys filozofii, naukowa odmienność, związek intencji, parabolizm filozofii współczesnej, współcześnie filozofia, Zenon z Elei, pisma etyczne, etyka nihomatejska, eudemejska , etyki, wielkiej, szkoła cyników, kosmopolityzm, stoicy , epikureizm, sceptycyzm, średniowieczna filozofia, Augustyn 8. filozofia nowożytna, filozofia współczesna, egzystencjalizm, filozofia życia, antropologia, personalizm chrześcijański, Abelard Pierre, Abailard, Anzelm z Canterbury.
WYŻSZA SZKOŁA ZARZĄDZANIA MARKETINGOWEGO I JĘZYKÓW OBCYCH W KATOWICACH
Semestr: III
Wykładowca: Dr A.Noras
Tezy do zaliczenia
Koncepcja filozofii
Charaktarystyka filozofii starożytnej
Sokrates i Platon
Arystoteles
Rys filozofii średniowiecznej - scholastyk
Tomasz z Akwinu
Emanuel Kant
Charakter filozofii współczesnej
Fenomenologia Huserra
Egzystencjalizm
Literatura
„Historia filozofii” Von As tera
„ Zarys historia filozofii” Bocheński
„W obronie filozofii” Józef Piper
Nie czytać historii Kozakiewicza nie aktualne Pojęcie filozofii:
Filozofia termin grecki należy do kultury zachodniej. Filozofia stworzyła naukę a nie nauka filozofię. Wszystko zaczęło się od filozofii i inne nauki wykształciły się z filozofii.
Dyletanci (postmoderniści) to osoby które zastanawiają się czy filozofia jest nauką. Robią to dlatego gdyż nie znają historii filozofii.
Każdy posiada wiedzę filozoficzną ponieważ stawia sobie pytania o sen życia, dlaczego coś jest itp.
Filozofia oznacza umiłowanie mądrości. Filozof to nie mędrzec a miłośnik mądrości. Platon wyraził to w dialogu „Uczta” „Z bogó żaden nie filozofuje ani nie prawi mądrości, on ją ma. Ani żadna inna mądrta istota nie filozofuje.”. Bogowie nie filozofują bo są mądrzy. „Głupi też nie filozofuje i żaden z nich nie chce być mądrym, bo właśnie jest całe nieszczęcie w głupocie, że człowiek nie będąc ani pięknym i dobrym ani mądrym przecie uważa, że mu to wystarczy, bo jeśli człowiek uważa, że mu czegoś nie brak, czyż będzie pragnął tego, na czym mu jego zdaniem nie zbywa?”. Jak ktoś jest głupi, to jego głupotę poznać po tym, że on sobie z niej nie zdaje sprawy, filozofują miłośnicy mądrości ci którzy mądrzy nie są ale chcą zostać madrymi.
„Mądry nie filozofuje i głupi też nie filozofuje.”
Filozofia polega na poszukiwaniu mądrości.
Kartezjusz w XVII w. To wyraził w słowach
„Każdy uważa że ma dosyć umysłu i dlatego on jest sprawiedliwie rozdawany”
Filozofia wzbogaca człowieka.
Filozofia umożliwia wydobywanie i uczy porządku czyli poszanowania dla innych. Odmienność Platona i jego ucznia Arystotelesa.
Filozofia przybliża poglądy prawdziwe bo stara się pokazać gdzie tkwią przesądy. Jest to de facto mitologizacja. Cały proces powstawania filozofii to racjonalizacja mitów. Proces zdobywania wiedzy nigdy się nie kończy. Nauka nigdy nie natrafi na barierę taką żeby wszystko było już wiadoma.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)