filozofia - Anaksymander z Miletu, Francis Bacon, Berkeley George, Epikur

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1750
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
filozofia - Anaksymander z Miletu, Francis Bacon, Berkeley George, Epikur - strona 1

Fragment notatki:

doc.

Notatka zawiera informacje na temat życia następujących filozofów: Anaksymander z Miletu, Francis Bacon, Berkeley George, Epikur.

Anaksymander z Miletu (ur. ok. 547 p.n.e.)
„Anaksymander twierdził, że początkiem rzeczy istniejących jest pewna natura bezkresu, z której powstają nieba i zawarte w nich światy. Jest ona wieczna i nie starzeje się i obejmuje wszystkie światy.”
„Spośród tych, którzy przyjmują jeden, będący w stanie ruchu i nieskończony, początek, Anaksymander, syn Praksiadesa z Miletu, następca i uczeń Talesa, twierdził, że początkiem i elementem wszystkich rzeczy istniejących jest bezkres [apeiron] wprowadzając jako pierwszy tę nazwę na oznaczenie początku. Powiada, że początkiem nie jest ani woda, ani żaden inny z tzw. elementów, lecz jakaś inna bezkresna natura, z której powstają wszystkie niebiosa oraz zawarte w nich światy.” „Anaksymander przyjmował powstawanie rzeczy nie na zasadzie jakościowej zmiany pratworzywa, ale w następstwie wyodrębniania się przeciwieństw wskutek wiecznego ruchu, Przeciwieństwami zaś są: zimne - gorące, suche - mokre i inne.” „Inni znów głoszą, że przeciwieństwa tkwią w jedności i że się z niej wyłaniają, jak na przykład Anaksymander i ci wszyscy, co twierdzą, że „jedność” jest „wielością” (...)” [źródło - Filozofia starożytna Grecji i Rzymu., Wybór - J. Legowicz, Warszawa 1970]


(…)

… to jedno i to samo, gdyż nieznajomość przyczyny pozbawia nas skutku. Nie można bowiem przyrody zwyciężyć inaczej niż poprzez to, że się jej słucha, i to, co przy rozważaniu gra rolę przyczyny, w działaniu staje się niejako regułą. [CIV] (...) Lecz dla nauk wtedy dopiero będzie można rokować dobre nadzieje, kiedy po właściwej drabinie i po kolejnych szczeblach bez przerw i przeskoków wstępować…
…, rozdziela, albo też przedstawia obrazowo te idee, jakie zostały postrzeżone pierwotnie na drogach, o których była mowa powyżej. […] Ponieważ zaś zauważono, iż niektóre idee towarzyszą sobie wzajemnie, doszło do tego, iż oznaczono je jedną nazwą, a tym samym uznano je za jedną rzecz. Tak na przykład zaobserwowawszy, że pewna barwa, smak, zapach, kształt i spoistość występują razem, uznano je za jedną…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz