Eurobarometr-referat - Parlament Europejski

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 889
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Eurobarometr-referat - Parlament Europejski - strona 1 Eurobarometr-referat - Parlament Europejski - strona 2

Fragment notatki:

Moja część referatu skupia się na europejskiej instytucji zajmującej się badaniem poruszanego wcześniej tematu opinii publicznej. Ta instytucja to Eurobarometr - to realizowany na zlecenie Komisji Europejskiej międzynarodowy projekt regularnego badania opinii publicznej. Projekt ten jest realizowany od 1974 roku, ale do życia został powołany już rok wcześniej w 1973 roku. Od tego czasu badania były przeprowadzane w krajach Unii, od 1991 także w Europie Środkowej i takich krajach jak rejon byłej Jugosławii i Turcja. Wyniki Eurobarometer są publikowane przez Public Opinion Analysis Sector. Głównymi zainteresowaniami Komisji Europejskiej dotyczącymi opinii publicznej są takie sektory jak:
Strefa Euro (The Euro)
Euro Konstytucja (The European Constitution)
Parlament Europejski (The European Parlament)
Rozszerzenie (The Enlargement)
Idea Euroobaromereru narodziła się już w 1970 roku kiedy to Komisja Europejska przeprowadziła na 6 krajach członkowskich badania dotyczące narodowych interesów jak i kierunku rozwoju Wspólnoty. Następnym krokiem do powstania Eurobarometeru było referendum z 1972 i 1973 roku mające na celu zbadanie opinii publicznej odnośnie rozszerzenia Wspólnoty o Wielką Brytanię, Irlandię i Danię. Tak narodził się pomysł stworzenia ogranu mającego na celu badanie opinii publicznej w Europie, zbieranie tych opinii oraz interpretowanie ich. Politycznym twórcą Eurobarometeru był Jacques-René Rabier popierany przez wspomnianą Komisję Europejską i Parlament. Wspierali go: Karlheinz Reif, Anna Melich, Rubén Mohedano-Brèthes, Thomas Christensen i Renaud Soufflot de Magny. Powstała w 1973 baza danych tego organu jest jedną z największych na świecie jeśli chodzi o dane dotyczące opinii publicznej.
Eurobarometr to szeroko zakrojony projekt, który dzieli się na kilka sektorów:
Standard Eurobarometer - są to badania wykonywane dwa razy do roku, a raporty ukazują się w cyklu wiosna - jesień. Polegają one na badaniu reprezentatywnej grupy 1000 osób z każdego kraju Unii (wyjątki: Niemcy - 2000, WLKB 1300 z czego 300 to Irlandia, Luksemburg - 500). Są to badania typu Face-to-face. Tematem Standard Eurobarometer jest wszystko: od spraw bedących silnie związanych z Unią, jej gospodarką i finansami, po sprawy obywateli UE - ich zainteresowania, tryb życia, oczekiwania od UE itp. Badaniami tymi zajmuję się TNS Opinion and Social .
Eurobarometer Special Surveys - te badania są już przeprowadzane na specjalne zlecenie Komisji Europejskiej, lub jakiejkolwiek instytucji UE. Wywiady są pogłębione i mają na celu jak największe zgłębienie tematu i poznania kompletnej opinii badanych. Wyniki tego sektoru Eurobarometru są często łączone,lub przyrównywane do wyników Standard Eurobarometer. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz