Erich Fromm - O sztuce miłości

Nasza ocena:

5
Pobrań: 686
Wyświetleń: 2121
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Erich Fromm - O sztuce miłości - strona 1 Erich Fromm - O sztuce miłości - strona 2 Erich Fromm - O sztuce miłości - strona 3

Fragment notatki:


Erich Fromm: O SZTUCE MIŁOŚCI Miłość nie jest bynajmniej łatwym uczuciem, które może stać się udziałem każdego, niezależnie od stopnia osiągniętej dojrzałości. Wszystkie próby skazane są na niepowodzenie, jeżeli za każdym razem nie będzie starał się jak najsilniej rozwinąć całej swej osobowości, aby zdobyć twórczą postawę życiową. Powodzenie w miłości nie można osiągnąć bez kochania bliźniego, bez prawdziwej pokory, wiary i zdyscyplinowania. W kulturze cechy te należą do rzadkości, więc i sama zdolność kochania musi być rzadkością. Trudność opanowania sztuki miłości nie powinna powstrzymywać nas od chęci ich poznania, jak również chęci ich przezwyciężenia. CZY MIŁOŚĆ JEST SZTUKĄ ? Teza: Miłości nie można się nauczyć. Jeżeli tak, to wymaga wiedzy i wysiłku. Jeżeli nie, to jest przyjemnym uczuciem, którego zaznanie jest sprawą przypadku, czymś co się zdarza, jeżeli człowiek ma szczęście. Dla większości ludzi problem tkwi w tym, by być kochanym, a nie w tym by kochać, by umieć kochać. Głównym celem jest zdobycie czyjejś miłości - w pogoni za tym celem próbujemy różnych metod. Mężczyźni : Zdobywanie powodzenia, mocnej pozycji życiowej i pieniędzy, w takiej skali, na jaką pozwala sytuacja społeczna danego człowieka. Kobiety : Dbałość o wygląd poprzez pielęgnację ciała, stroje itd. Miły sposób bycia, prowadzenie ciekawej rozmowy, okazywanie pomocy, skromność i łagodność. (Rozumienie europejskie być miłym i pociągającym fizycznie)
Problem miłości to problem obiektu, a nie problem zdolności. Ludzie myślą, że kochać to rzecz prosta, tylko trudne jest znalezienie „obiektu miłości”. Dążenie do tzw.: miłości romantycznej - przewaga ważności obiektu w stosunku do ważności funkcji. „Pociągający(ca)” - zestaw właściwości człowieka pożądany na ludzkim rynku zgodnie z obowiązującą modą; schemat wymiany (zmienia się z biegiem lat). Trzeci z podstawowych błędów, to pomieszanie początkowego uczucia zakochania się ze stałym stanem kochania (pozostania w miłości). Jest to jeden z najcudowniejszych momentów w życiu każdego człowieka, tym silniejszy im człowiek był bardziej izolowany; powinno mu jeszcze towarzyszyć spełnienie fizyczne. Tego rodzaju miłość z samej natury jest nietrwała. Im ludzie bardziej się poznają, tym większe powstają antagonizmy i rozczarowania. W życiu człowieka nie ma takiej sprawy, którą byśmy podejmowali z tak zawrotnymi nadziejami i pełnią oczekiwania. Podkreśla to potem tylko nasze osamotnienie. Nie ma nic bardziej regularnie zawodzącego niż miłość.

(…)

…: Jak przezwyciężyć samotność, jak uzyskać poczucie jedności, jak przekroczyć granicę własnego osobistego życia i znaleźć zadośćuczynienie ? Wszelkiego rodzaju stany orgiastyczne; narkotyki, alkohol, orgazm seksualny. Trzy podstawowe wady: są zbyt silne i gwałtowne, obejmują całą osobowość - psychikę i ciało, są przemijające i okresowe. Zespolenie z grupą; dzięki temu po części znika własna osobowość (przynależmy…
… nigdy nie jest sam, ale też nigdy nie jest niezależny. Forma czynna (sadyzm) - ucieczka od samotności poprzez uczynienie z drugiego człowieka nieodłącznej cząstki siebie; żadna z tych osób nie może żyć bez drugiej, ale sadysta rozkazuje, zadaje cierpienie, upokarza. Dojrzała miłość jest zjednoczeniem uwarunkowanym zachowaniem integralności człowieka, jego indywidualnością; miłość jest aktywną stroną człowieka. Spinoza - podział na uczucia czynne…
…. Najczęstszym błędem jest mylenie jej z gwałtownym uczuciem „zakochania się” (nagłe opadnięcie barier znajdujących się pomiędzy dwojgiem całkowicie sobie obcych ludzi). Droga do zażyłości prowadzi przede wszystkim poprzez kontakt seksualny. Ma to przezwyciężać ludzkie odosobnienie (podobnie jak odnajdywanie wspólnych zainteresowań).
Okazywanie gniewu, nienawiści czy całkowitego braku hamulców uważa się także za pewne formy zażyłości. Pożądanie seksualne może stopić się z jakąkolwiek silną emocją lub być przez nią pobudzone, a miłość stanowi tylko jeden z nich. Często błędnie kojarzy się pożądanie seksualne z miłością; kochać się ≠ pożądać fizycznie. Pociąg seksualny tworzy na krótko złudzenie związku; gdy znikają złudzenia ludzie zaczynają wobec siebie odczuwać chłód, obcość i nienawiść, zaczynają się siebie…
… całkowicie indywidualny istniejący pomiędzy dwojgiem ludzi lub tylko jako akt woli. Miłość samego siebie
Powszechnie panuje przekonanie, że miłość do samego siebie jest grzeszna. Zakłada się, że jeżeli kocha się siebie, to nie kocha się nikogo innego. Freud - twierdził, że miłość jest ujawnieniem się libido, może się ono zwrócić w kierunku innych ludzi lub samego siebie. Miłość i miłość do samego siebie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz