ergonomia - Sposoby wymiany ciepła

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 1967
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
ergonomia - Sposoby wymiany ciepła - strona 1

Fragment notatki:


A także: wydolność fizyczna, siła, skurcze mięśni, hiperwentylacja, układ hormonalny a praca fizyczna, bilans cieplny, stres i zmęczenie, projektowanie, projektowanie stanowiska pracy.


Praca ludzka
Praca ludzka jest jedynym sposobem zaspokajania potrzeb człowieka. Według Lehmana - pracą jest każda czynność ludzka wykonywana zawodowo i dla zapewnienia bytu
w społeczeństwie.
Przy pomocy narzędzi, z wykorzystaniem celowych technik pracy ludzie przekształcają surowce materialne, a w dzisiejszych czasach coraz częściej też informacje w wytwory mające zaspokajać ich potrzeby.
Pracę człowieka najczęściej rozpatruje się pod kątem trzech składowych:
obciążenia fizycznego dynamicznego,
obciążenia fizycznego statycznego,
obciążenia narządów zmysłów i procesów poznawczych.
Pierwsze dwa kontinua można określić jako fizjologiczne, trzecie jako psychologiczne. Organizm człowieka funkcjonuje jako psychofizyczna całość i nie uwzględnianie psychiki może prowadzić do fałszywych wniosków.
W języku potocznym dzielimy pracę na fizyczną (duże wartości na dwóch pierwszych kontinuach i mała na trzecim) i umysłową (małe wartości na dwóch pierwszych i duże na trzecim.
Rozwój techniki powoduje stopniowe zmniejszanie ilości czynności wymagających dużej siły fizycznej człowieka. Jednak skutkiem tej niewątpliwej korzyści jest coraz większa liczba prac wymagających ciągłego stałego napięcia mięśni, także bezruchu - mniej kosztowna energetycznie, ale wywołująca dłużej regenerujące się zmęczenie.
Rys historyczny
Początek XXI wieku wiąże się z olbrzymim postępem na polu elektroniki, informatyki i telekomunikacji.
Pociąga to za sobą przeciążenie nadmiarem informacji i postać najdłużej i najtrudniej usuwanego zmęczenia - zmęczenia psychicznego.
Zmieniający się człowiek, zmieniający się świat wokół niego
i stawiane wyzwania - wszystko to wymaga ciągłego pogłębiania wiedzy o człowieku i usprawniania procesów pracy.
Wiedza ludzka i jej braki
Początek XX wieku, a przede wszystkim II wojna światowa, pokazały, że przy gwałtownym rozwoju techniki i dużymi wymaganiami stawianymi pracującym, dotychczasowa wiedza o człowieku stała się niewystarczająca przede wszystkim na polu:
zarządzania - intuicyjne metody musiały ustąpić metodom naukowym, co spowodowało rozkwit nauk ekonomicznych w tym zakresie,
psychologii pracy - nadmiar informacji i coraz bardziej skomplikowane systemy sterowania uwzględniały potrzeby przemysłu, ale nie człowieka mającego je obsługiwać - skutkiem tego było wydłużenie procesów decyzyjnych i dużą liczbę popełnianych błędów,
fizjologii pracy - szczególnie w przypadku oceny wpływu warunków pracy na zmęczenie,
antropometrii i biomechaniki - znajomość wymiarów ciała, ruchomości jego segmentów w powiązaniu z obciążeniem mechanicznym i powtarzalnością ruchów.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz