Energia aktywacji - omówienie zagadnienia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1799
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Energia aktywacji - omówienie zagadnienia - strona 1 Energia aktywacji - omówienie zagadnienia - strona 2 Energia aktywacji - omówienie zagadnienia - strona 3

Fragment notatki:

Energia aktywacji przepływu lepkiego 1. Wstęp teoretyczny Lepkość jako właściwość dynamiczna płynów jest wynikiem tarcia wewnętrznego, występują­cego przy ruchu płynów rzeczywistych. Można to wyjaśnić rozpatrując ruch laminarny (war­stwowy) płynu, w którym cząstki poruszają się ruchem postępowym w kierunku przepływu w war­stwach równoległych do siebie. Ośrodek ciekły lub gazowy stawia opór i hamuje ruch warstw. Opór spowodowany tarciem wewnętrznym płynu nazywany jest lepkością dynamiczną i określany na podstawie równania Newtona
[N] , [dyn]
gdzie: F - siła powodująca względny ruch równoległych do siebie warstw; S - pole powierzchni warstw, na które działa ta siła, a między którymi występuje tarcie;
dv/dx - gradient prędkości prostopadły do kierunku przepływu płynu;
η - współczynnik proporcjonalności zwany lepkością dynamiczną ośrodka, wyrażony w [N⋅s⋅m -2 ] lub [dyn⋅s⋅cm -2 ]
W niektórych zagadnieniach przepływu lepkiego wygodniej jest posługiwać się tzw. współczynni­kiem lepkości kinematycznej v, który zdefiniowany jest wzorem:
gdzie: ρ oznacza gęstość. Jednostka lepkości kinematycznej w układzie CGS nazywa się stokes. Współczynnik lepkości cieczy jest, przeciwnie niż gazów, malejącą funkcją temperatury, da­jącą się zazwyczaj przedstawić równaniem Arrheniusa- Guzmana:
W równaniu tym A i E są wielkościami stałymi, charakterystycznymi dla danej cieczy. Wiel­kość E nazywana jest energią aktywacji lepkości.
Pomiar współczynnika lepkości można wykonać kilkoma metodami, dającymi się sklasyfiko­wać w dwie grupy. Jedną z nich stanowią metody oparte na prawie Stokesa. Ich zasada polega na pomiarze szybkości opadania kulki w badanym ośrodku lepkim. Promień kulki i jej gęstość dobiera się tak, aby opadała ona ruchem jednostajnym. Wówczas zachodzi równowaga trzech sił działają­cych na kulkę:
− siły tarcia wewnętrznego, skierowanej ku górze i równej zgodnie z prawem Stokesa:
f t = 6πηrv
gdzie: r - promień kulki, v - szybkość jej opadania;
siły wyporu, również skierowanej ku górze:
f w = 4/3πr 3 ρ c g


(…)

… się go mierząc czas opadania kropli rtęci o znanej masie, w kapilarze o znanym promieniu. Opadający słupek rtęci wytwarza w kapilarze różnicę ciśnień:
2. Obliczenia
Lepkość gliceryny:
gdzie: Et - lepkość względna [°E]
t - czas wypływu gliceryny [s]
K - czas wypływu 200 cm3 wody w temperaturze 20°C
Przeliczenie lepkości względnej podanej w °E na lepkość kinematyczną w cSt:
gdzie: ρ - gęstość gliceryny w danej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz