Fragment notatki:
U UBEZPIECZENIA CHOROBOWE System świadczeń pieniężnych, z których finansowane są wypłaty w razie choroby lub macierzyństwa.
Magdalena Giedroyć Zob. → Ubezpieczenia społeczne.
UBEZPIECZENIA EMERYTALNE Dożywotnie świadczenia pieniężne przysługujące z tytułu długoletniej pracy i osiągnięcia określonego wieku.
Magdalena Giedroyć Zob. → Ubezpieczenia społeczne.
UBEZPIECZENIA RENTOWE System świadczeń pieniężnych, z których finansowane są wypłaty rent z tytułu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej, rent szkoleniowych, rent rodzinnych, dodatków do rent rodzinnych dla sierot zupełnych, dodatków pielęgnacyjnych, zasiłków pogrzebowych oraz koszty prewencji rentowej.
Magdalena Giedroyć Zob. → Ubezpieczenia społeczne.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE System świadczeń pieniężnych przysługujących ubezpieczonym w razie choroby, niezdolności do pracy, starości, śmierci, macierzyństwa itp. realizowany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obejmuje ubezpieczenia emerytalne, ubezpieczenia rentowe, ubezpieczenia chorobowe, ubezpieczenia wypadkowe.
Organizacja systemu u.s. oparta została na tzw. trzech filarach. Pierwszy filar obejmuje powszechne i obowiązkowe ubezpieczenia społeczne finansowane z przymusowych składek, płaconych w określonych częściach przez pracodawców i samych ubezpieczonych. W tym filarze nadrzędne miejsce zajmuje ZUS. Drugi filar tworzą wybrane przez ubezpieczonych fundusze emerytalne. Uczestnictwo w funduszach emerytalnych jest powszechne i obowiązkowe dla osób urodzonych po 31 grudnia 1968 r. Trzeci filar systemu u.s. jest całkowicie dobrowolny i tworzą go grupowe ubezpieczenia na życie na podstawie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, fundusze inwestycyjne oraz pracownicze fundusze emerytalne.
Obowiązkowo objęci pełną pulą ubezpieczeń społecznych (tj. ubezpieczeniami emerytalnym, rentowym, wypadkowym i chorobowym) są m.in.: pracownicy, tj. osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o pracę; członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych; osoby odbywające zastępcze formy służby wojskowej.
Dobrowolne ubezpieczenia nie obejmują ubezpieczeń wypadkowych. Osoby uprawnione do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego to m.in.: małżonkowie pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy ONZ i w innych misjach specjalnych za granicą, w ośrodkach informacji i kultury za granicą; osoby, które z powodu sprawowania opieki nad członkiem rodziny spełniającym warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym; obywatele polscy wykonujący pracę za granicą w podmiotach zagranicznych oraz w podmiotach zagranicznych na terytorium RP, jeżeli podmioty te nie mają w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa; studenci oraz uczestnicy dziennych studiów doktoranckich, jeżeli nie podlegają ubezpieczeniom z innego tytułu; alumni seminariów duchownych, nowicjusze, postulanci i junoryści do ukończenia 25 roku życia. Podstawą wymiaru składek na u.s. jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.: wszelkiego rodzaju przychody pieniężne, a w szczególności wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe oraz różnego rodzaju dodatki, świadczenia w naturze.
(…)
…, 6) zwierzęta futerkowe. Ubezpieczenia te mogą obejmować straty powstałe pod wpływem: ognia, huraganu, powodzi, pioruna, eksplozji, gradu, upadku pojazdu powietrznego, lawiny, zapadnięcia się ziemi, usuwania się ziemi, porażenia prądem elektrycznym, kradzieży z włamaniem, rabunku. Ubezpieczenie może obejmować całe mienie ruchome lub poszczególne grupy czy składniki mienia.
Ubezpieczenia społeczne rolników realizuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Zakres świadczeń gwarantowanych z ubezpieczenia społecznego rolników jest zbliżony do zakresu świadczeń przysługujących pracownikom. Świadczenia te są wypłacane w ramach ubezpieczenia: 1) wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego; jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek…
… z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł); 3) prawo podatkowe (system podatkowy i wykonywanie zobowiązań podatkowych, podatki bezpośrednie i pośrednie, podatki lokalne i opłata skarbowa, podatek od czynności cywilnoprawnych, organy podatkowe, postępowanie egzekucyjne, prawo karne skarbowe, system ubezpieczeń społecznych, cła i opłaty wynikające z wymiany z zagranicą).
Certyfikat księgowy może być wydawany…
… skarbowej celowość i sposób wykorzystywania środków budżetowych oraz mienia państwowego na cele specjalne w jednostkach organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej, w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu oraz w jednostkach organizacyjnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu.
Siedziby i zakres…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)