Encyklopedia rachunkowości - E

Nasza ocena:

4
Wyświetleń: 518
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Encyklopedia rachunkowości - E - strona 1

Fragment notatki:

E   EFEKTYWNOŚĆ INWESTYCJI Skumulowana wielkość efektów wyrażonych wartościowo oraz tych korzyści, których nie da się skwantyfikować, a jakie uzyskuje podmiot w wyniku poniesionych nakładów inwestycyjnych. Ekonomiczną e.i. mierzy się stosunkiem uzyskanych wymiernych korzyści do poniesionych nakładów w wyrażeniu pieniężnym. Przykładowo miarą e.i. kapitałowych jest iloraz otrzymanej dywidendy do poniesionych nakładów na nabycie papierów wartościowych.
Waldemar Dotkuś Zob. → Inwestycje.
ELIMINACJE → Wyłączenia konsolidacyjne.
EMITENT WEKSLA Wystawca weksla, osoba zobowiązująca się do bezwarunkowej zapłaty określonej osobie, w oznaczonym terminie i miejscu, wymienionej na wekslu sumy pieniężnej. E.w. jest głównym dłużnikiem wekslowym. W przypadku weksli trasowanych e.w. wskazuje osobę (trasata), która po akceptacji weksla trasowanego staje się głównym dłużnikiem wekslowym, e.w. staje się natomiast dłużnikiem wtórnym. E.w. może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna.
Hanna Bystrzycka Zob. → Trasat; Weksel.
EURIBOR Euro Interbank Offered Rate, wskaźnik określający roczne oprocentowanie lokat międzybankowych dla krajów Unii Europejskiej posiadających wspólny rynek walutowy euro. Opublikowany został 27 maja 1998 r. na spotkaniu przedstawicieli 2800 banków 15 członków Unii Europejskiej i Związku Rynków Finansowych (ACI). Wtedy też ustalona została lista banków tworzących E. Od 1 stycznia 1999 r. zastępuje lokalne wskaźniki związane z rocznym oprocentowaniem w 11 krajach europejskich. Wykorzystywany jest do ustalania stóp oprocentowania kredytów w bankach. E. publikowany jest każdego dnia pracującego o godz. 11.00 każdego dnia roboczego czasu brukselskiego przez Bridge Telerate . Do obliczenia E. od 1 stycznia 1999 r. wykorzystywane jest oprocentowanie 57 banków, a ponadto uwzględnia się wpływ stóp procentowych czterech innych banków krajów Unii Europejskiej oraz sześciu dużych banków międzynarodowych niewchodzących w skład Unii Europejskiej, których operacje finansowe wpływają na rynek bankowy Europy. Skład banków E. jest regularnie rewidowany, aby uwzględniać tylko najbardziej aktywne banki.E. dostarcza danych do ustalania EONIA ( Euro Overnight Index Average ), który określa średnią efektywność stopy jednodniowych pożyczek ( overnight ) dla innych banków na godzinę 18.00 czasu frankfurckiego CET. EONIA ustalana jest przez Europejski Bank Centralny.
British Bankers' Association wprowadził własną odmianę E., tzw. EuroLIBOR. Wynika to z tego, że funt brytyjski nie wchodzi w skład euro. Wskaźnik ten jest średnią arytmetyczną stóp procentowych 16 banków. Przy ustalaniu wskaźnika EuroLIBOR eliminuje się cztery najwyższe i cztery najniższe stopy procentowe.


(…)

…, wycenia się w jednostkach pieniężnych. Ewidencja wartościowa majątku przedsiębiorstwa i wszystkich operacji gospodarczych dokonywana jest na kontach syntetycznych w ramach zakładowego planu kont. Zbiór tych kont tworzy księgę główną. Ewidencja ilościowo-wartościowa polega na ujmowaniu stanu określonych składników majątkowych oraz operacji gospodarczych z podaniem ilości mierzonej w jednostkach…
… awarii zintegrowanego systemu informatycznego. Jeśli wystąpią trudności w połączeniu banku dokonującego wypłaty pieniędzy z bankiem prowadzącym eurokonto, wystawienie e. przez posiadacza eurokonta jest jedyną drogą pozyskania gotówki. Dlatego, z reguły, banki w swoich regulaminach normujących system eurokont określają limit wartości przyznanych e. oraz ich liczbę dokumentującą dokonanie pojedynczych…
… zamknięcie amerykańskiego rynku kapitałowego dla inwestorów zagranicznych. Pośrednio, na rozwój rynku e. wpłynęło umiędzynarodowienie działalności gospodarczej oraz wprowadzenie w 1958 r. przez kraje Europy Zachodniej wymienialności walut. Obecnie rynek e. obejmuje swym zasięgiem cały świat, dlatego przedrostek „euro” nie oddaje już istoty i treści tego rynku.
Polski Skarb Państwa wyemitował po raz pierwszy e. w 1995 r., wystawione w USD, o stałym corocznie płatnym oprocentowaniu równym 7,75% i terminie wykupu 5 lat, natomiast w 1996 r. Międzynarodowa Korporacja Finansowa wyemitowała e. wystawione w walucie polskiej.
Marta Gawart
Zob. → Aktywa finansowe; Papiery wartościowe.
EWIDENCJA KSIĘGOWA
Dokonywanie zapisów wszystkich danych dotyczących operacji gospodarczych dokonywanych przez konkretną…
… rzeczowego w jednostkach naturalnych (kilogram, tona, metr, sztuki itp.) bez uwzględnienia ceny, a tym samym wartości. Ten rodzaj ewidencji nosi nazwę księgowości magazynowej i dotyczy przeważnie ewidencji materiałów, produktów gotowych, półproduktów, towarów itp. Ewidencję tę prowadzi magazynier lub inna upoważniona osoba w formie specjalnych kart zakładanych odrębnie dla każdego asortymentu materiałów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz