Encyklopedia rachunkowości - C

Nasza ocena:

4
Pobrań: 84
Wyświetleń: 476
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Encyklopedia rachunkowości - C - strona 1

Fragment notatki:

C   CECHY RACHUNKOWOŚCI Sprawozdania finansowe mają na celu dostarczenie informacji o sytuacji finansowej firmy, rezultatach działalności i zmianach położenia finansowego przedsiębiorcy, użytecznych przy podejmowaniu decyzji ekonomicznych przez szerokie grono odbiorców tych informacji. Z tego też względu sprawozdania finansowe muszą spełnić pewne wymagania (standardy) jakościowe, aby informacje w nich zawarte nie budziły zastrzeżeń. Cechy sprawozdań przesądzają o użyteczności dostarczonych przez nie informacji poszczególnym odbiorcom.
Cechy jakościowe, ważne przy opracowywaniu sprawozdań finansowych, wynikają z zasady wiernego obrazu stanu majątkowego, finansowego i wyników działalności przedsiębiorcy, której podporządkowana jest metodyka rachunkowości. Powszechnie przyjmuje się, że sprawozdania finansowe powinny odznaczać się: 1) zrozumiałością; 2) istotnością; 3) wiarygodnością; 4) kompletnością; 5) sprawdzalnością; 6) porównywalnością.
Podstawową cechą jakościową informacji ujawnionych w sprawozdaniach finansowych jest ich zrozumiałość dla użytkownika. Informacje są bowiem wykorzystywane przez użytkowników w pełni tylko wówczas, gdy potrafią oni zinterpretować ich treść i odnieść do szeroko rozumianej działalności gospodarczej.
Zakłada się naturalnie, że użytkownicy mają podstawową wiedzę o ekonomicznych aspektach działalności zarobkowej oraz o rachunkowości i starannie odczytują te informacje. Jednakże nie można pomijać w sprawozdaniach finansowych pewnych informacji tylko dlatego, że ich zrozumienie może być trudne dla przeciętnego użytkownika, jeśli są one istotne w procesie podejmowania decyzji ekonomicznych. Od opracowujących standardy sprawozdań w myśl zachowania zrozumiałości wymaga się: określenia zawartości informacyjnej każdej pozycji w sprawozdaniu finansowym, wypracowania jednoznacznych zasad ich konstrukcji, jak również zadbania o to, by standard był obowiązujący dla szerokiego kręgu podmiotów.
Ze zrozumiałością ściśle wiąże się przejrzystość ujęcia danych sprawozdawczych w układach ułatwiających stwierdzenie ich wzajemnych powiązań i zależności.
Bardziej subiektywną c.r. jest istotność. Wymaga ona takiej organizacji zbioru danych rachunkowości, aby umożliwić wyodrębnienie informacji ważnych dla podejmowania decyzji ekonomicznych i oceny przeszłych, teraźniejszych i przyszłych zdarzeń gospodarczych. Jednocześnie istotność zezwala na stosowanie uproszczeń klasyfikacyjno-ewidencyjnych w odniesieniu do zagadnień mniej znaczących w kontekście trafności tych decyzji.
Sprawozdania finansowe jako wiarygodne źródło informacji powinny być wolne od błędów materialnych i od stronniczości. W niektórych sytuacjach wiarygodność informacji może być wątpliwa. Stwierdzenie takiego faktu dyskwalifikuje przydatność decyzyjną tej informacji.


(…)

… (National Associaton of Securities Dealers Automated Quotations), oparta na cenach. W tym przypadku maklerzy tworzący rynek są odpowiedzialni za stałe podawanie kursów kupna i sprzedaży akcji oraz realizację wszystkich zleceń zgodnych z widełkami cenowymi.
Kurs giełdowy wyznaczany jest także w przypadku innych instrumentów finansowych, do których należy zaliczyć m.in.: warranty, obligacje, kwity depozytowe
… instrumentów rynku pieniężnego. Cechuje je stosunkowo niskie ryzyko, które może być ponadto zmniejszone dzięki stworzeniu systemu gwarancji wkładów oszczędnościowych. W Polsce umożliwia to obecnie gwarancja Skarbu Państwa oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W niektórych bankach wkłady oszczędnościowe są objęte całkowitą gwarancją, w innych natomiast częściową, w zależności od wartości lokaty.
Edward Pielichaty…
… poprzedzający ze sprawozdaniem za rok obrotowy.
Monika Chodoń
Zob. → Rachunkowość.
CEDENT
Zakład ubezpieczeń występujący w umowach reasekuracji jako podmiot odstępujący ubezpieczane ryzyko reasekuratorowi.
Anna Karmańska
Zob. → Reasekurator.
CENA DETALICZNA
W ramach transakcji handlowych zawieranych między sobą przez przedsiębiorstwa działające na rynku funkcjonuje określony system cen i marż. W przypadku…
… handlowa powinna zapewnić pokrycie kosztów bieżącej działalności i realizację założonego zysku.
C.h. jest ceną pośrednią pomiędzy ceną zbytu, po jakiej hurtownik nabywa towar, a ceną detaliczną, po jakiej towar jest oferowany ostatecznemu nabywcy.
Sprzedaż towarów przez jednostki realizujące obrót towarowy, magazynowy, w hurcie ewidencjonowana jest w cenach sprzedaży netto (bez VAT). Jednostki prowadzące sprzedaż towarów opodatkowanych różnymi stawkami VAT, jak również sprzedaż nieopodatkowaną, powinny ewidencję sprzedaży gromadzić na kontach księgi pomocniczej „Sprzedaż towarów”, tak aby było możliwe procentowe rozliczenie VAT naliczonego.
Mariusz Andrzejewski
Zob. → Cena detaliczna; Cena zbytu; Ceny i wartości w rachunkowości.
CENA NABYCIA
Cena zakupu składnika aktywów obejmująca kwotę należną…
… BANKOWY
Dokument potwierdzający złożenie depozytu terminowego (wkładu oszczędnościowego) w banku. Jest to dokument niezbywalny, tzn. nie można dokonywać nim obrotu. Obie strony umowy, tj. deponujący oszczędności (deponent) i bank (depozytariusz), nie zmieniają się podczas jej trwania.
Depozyty (wkłady oszczędnościowe) stanowią fundusze udostępnione przez klientów, które bank zobowiązany jest wypłacić…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz