Ekonomiczne aspekty ceł - opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1113
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ekonomiczne aspekty ceł - opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

EKONOMICZNE ASPEKTY CEŁ Polityka handlowa - polityka oddziaływania przez rząd na wymianę międzynarodową za pomocą takich narzędzi, jak podatki, subsydia lub bezpośrednie ograniczenia importu i eksportu.
Podnosząc cenę krajową, cło prowadzi do ograniczenia konsumpcji i wzrostu produkcji krajowej. W konsekwencji następuje spadek importu
Cło powoduje dwa rodzaje zbędnych strat będących społecznym kosztem netto : Nadprodukcję przedsiębiorstw krajowych, których krańcowe koszty przewyższają cenę światową
Podkonsumpcję konsumentów, których krańcowe korzyści są wyższe od ceny światowej
PRAWDZIWE I POZORNE ARGUMENTY NA RZECZ OPŁAT CELNYCH 1) Argumenty najlepszy z możliwych (ang. first-best) obejmują przypadki, w których wprowadzenie ceł jest najlepszym sposobem osiągnięcia danego celu.
Optymalna ochrona celna - jeśli kraj może wpływać na cenę importową, to cena światowa jest niższa od społecznego kosztu krańcowego w kraju importera.
2)Argumenty typu drugi po najlepszym ( ang. second-best) - dotyczą sytuacji, w których opłata celna służy osiągnięciu celu, ale istnieje także inny, skuteczniejszy zestaw środków, niemożliwy jednak do zastosowania, np. ze względu na obronność kraju , rząd wprowadza cła na czołgi, aby krajowy przemysł zbrojeniowy nie upadł.
3) Nieistotne argumenty na rzecz ceł, np. niskie koszty robocizny za granicą. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz