Ekonomia dobrobytu - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 1260
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ekonomia dobrobytu - wykład - strona 1 Ekonomia dobrobytu - wykład - strona 2 Ekonomia dobrobytu - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Ekonomia dr inż. Małgorzata Wyganowska
Wykład 2
Ekonomia dobrobytu.
Ekonomia dobrobytu jest gałęzią ekonomii zajmującą się problemami normatywnymi. Jej celem nie jest opisanie sposobu działania gospodarki, lecz ocena tego, czy działa ona dobrze.
Równość i efektywność
Równość pozioma oznacza jednakowe traktowanie identycznych ludzi. Równość pionowa polega na zróżnicowanym traktowaniu różnych ludzi, aby zmniejszyć skutki różnych wrodzonych zdolności.
Efektywna alokacja zasobów
Vilferdo Paret - Manuel D`Economie Politique 1909r.
Dla danego zbioru gustów konsumentów, zasobów produkcyjnych i technologii alokacja jest efektywna w sensie Pareta, jeśli niemożliwe jest przejście do innej alokacji, która polepszyłaby położenie niektórych ludzi bez szkody dla innych
Konkurencja doskonała a efektywność w sensie Pareta
Jeśli wszystkie rynki w gospodarce są doskonale konkurencyjne, to powstający dzięki ich działaniu stan równowagi w całej gospodarce jest efektywny w sensie Pareta.
Istnieje nieskończenie wiele sposobów rozdyspo- nowania zasobów. Równocześnie równowaga wolnorynkowa panująca na wszystkich rynkach oznacza realizację pewnego szczególnego wariantu alokacji efektywnej w sensie Pareta.
Równość a efektywność
Brazylia a Szwecja rozdział dochodów - efektywnośc Pareta ale czy równość?
Zakłócenia i rozwiązanie „drugiego po najlepszym”
Z zakłóceniami mamy do czynienia wówczas, gdy społeczny koszt krańcowy produkcji dobra różni się od społecznej korzyści krańcowej związanej z jego konsumpcją.
Koncepcja „drugiego po najlepszym” wariantu alokacji mówi, że jeśli już musi nastąpić jakieś zakłócenie rynku -np. gdy rząd zmuszony jest wprowadzić podatek od pewnych towarów- to błędem jest ograniczanie zasięgu działania tego zakłócenia do jednego rynku. Wyższą efektywność zapewnia rozłożenie jego skutków na wiele rynków.
Zawodność rynku
Możliwe zakłócenia prowadzące do zawodności rynku:
Konkurencja niedoskonała
Preferencje społeczne
Efekty zewnętrzne
Ryzyko na rynku.
Brak informacji.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz