Egzamin z sieci komputerowych

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 973
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Egzamin z sieci komputerowych - strona 1

Fragment notatki:

OPISZ DZIAŁANIE ALGORYTMU NAGLE'A. OPISZ SYTUACJE KIEDY ISTNIEJE POTRZEBA WYŁĄCZENIA TEGO ALGORYTMU.
jest metodą poprawienia efektywności sieci TCP/IP za pomocą zmniejszenia liczby pakietów koniecznych do przesłania.
Dokument Congestion Control in IP/TCP Internetworks (RFC 896) opisuje "problem małych pakietów", czyli sytuację, w której aplikacja wysyła dane w małych porcjach, często po jednym bajcie. Ponieważ pakiet TCP ma 40 bajtowy nagłówek, w efekcie przesyłany jest 41-bajtowy pakiet z jednym bajtem użytecznej informacji, co jest potężnym narzutem. Taka sytuacja ma miejsce np. w trakcie sesji protokołu Telnet, kiedy każde naciśnięcie klawisza generuje jeden bajt danych, który jest natychmiast wysyłany.
Algorytm Nagle'a polega na łączeniu kilku krótkich komunikatów i wysyłaniu ich w jednym pakiecie. W szczególności, dopóki na ostatnio wysłany pakiet nie otrzymano potwierdzenia, wysyłający powinien buforować wychodzące komunikaty do momentu, aż zbierze się ilość warta wysłania w kolejnym pakiecie.
Algorytm [edytuj]
jeśli są nowe dane do wysłania
jeśli oczekujące na wysłanie dane i nowe dane >= MSS
wyślij pakiet o długości MSS
w przeciwnym wypadku
jeśli są wysłane dane oczekujące na potwierdzenie odebrania
kolejkuj dane aż do otrzymania potwierdzenia
w przeciwnym wypadku
wyślij natychmiast
gdzie MSS = maksymalna długość segmentu
Algorytm Nagle'a niepoprawnie współpracuje z opóźnionym potwierdzeniem TCP, wprowadzonym niemal w tym samym czasie. Gdy oba te algorytmy są włączone, wykonanie dwóch kolejnych operacji wysłania i następującej po nich operacji czytania, może skutkować opóźnieniem do 500 ms, tzw. "ACK delay". Z tego powodu implementacje TCP umożliwiają wyłączenie algorytmu Nagle'a, zazwyczaj jest to opcja NO_DELAY. Pierwszą znaczącą aplikacją, w której zaobserwowano ten problem był X Window System.
W SYTUACJI UWIDOCZNIONEJ NA RYSUNKU:
- DOBRAĆ ADRESY INTERFEJSÓW ROUTERA TAK, ABY MOŻLIWA BYŁA KOMUNIKACJA POMIĘDZY WSZYSTKIMI HOSTAMI
- PRZY ZAŁOŻENIU, ŻE POMIĘDZY HOSTAMI NIE ZASZŁA DO TEJ PORY ŻADNA KOMUNIKACJA WYMIENIĆ W ODPOWIEDNIEJ KOLEJNOŚCI PAKIETU POJAWIAJĄCE SIĘ W SIECI PRZY REALIZACJI POLECEŃ:
PING -n1 149.156.15.1
PING -n1 149.156.16.1
NA KOMP. 149.156.14.1
(OPIS PAKIETU POWINIEN ZAWIERAĆ ADRESU WARSTW 2 I 3)
- OPISZ JAKIE ZMIANY SA WYMAGANE W SIECI PRACUJĄCEJ DOTĄD W STANDARDZIE ETHERNET 10BASE-TX, GDY PLANUJE SIĘ DOKONAĆ JEJ UNOWOCZEŚNIENIA W CELU OBSŁUGI STANDARDU ETHERNET 100BASE-X
100Base-T - Fast Ethernet - standard szybkiej transmisji dla sieci lokalnych o przepływności 100 Mbit/s w topologii gwiazdy, realizowanej za pomocą nieekranowanej pary przewodów symetrycznych (UTP kat. 3, 4 i 5), ekranowanej skrętki symetrycznej STP lub światłowodów wielomodowych. Maksymalny zasięg sieci w standardzie 100baseT wynosi 100 m dla połączeń wykonanych przy użyciu skrętki symetrycznej.


(…)

… Adresów (ang. Address Family Identifier) 
Opisuje rodzinę adresów, do której należy adres w polu adresu sieciowego. Dla rodziny adresów IP wartość AFI równa jest liczbie 2.
Pole zerowe (2) 
W RIPv1 musi być wyzerowane, w RIPv2 jest to znacznik trasy (ang. Route Tag)
Adres sieciowy 
Ponieważ protokołu RIP używa się w sieciach IP, to adres ten jest adresem IP. W zależności, czy pakiet ten jest żądaniem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz