Fragment notatki:
DZIEDZICZENIE WKŁADU GRUNTOWEGO W ROLNICZEJ SPÓŁDZIELNI PRODUKCYJNEJ
art.1087 KC:
„§ 1. Należący do spadku wkład gruntowy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej dziedziczą ci spośród spadkobierców, którzy w chwili otwarcia spadku:
1) są członkami tej spółdzielni albo
2) bądź są małoletni, bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo
3) są trwale niezdolni do pracy.
§ 2. W braku spadkobierców określonych w punkcie pierwszym paragrafu poprzedzającego wkład gruntowy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej dziedziczą również spadkobiercy, którzy pracują w gospodarstwie rolnym spółdzielni albo w ciągu sześciu miesięcy od otwarcia spadku zostaną członkami tej spółdzielni.
§ 3. Przepisy paragrafów poprzedzających dotyczą również działki przyzagrodowej i siedliskowej, jeżeli należą one do spadku.”
DZIEDZICZENIE GOSPODARSTWA ROLNEGO PRZEZ OSOBY PRAWNE
Osoby prawne inne niż Skarb Państwa mogą dziedziczyć tylko na podstawie testamentu. Żaden z przepisów tytułu X księgi IV k.c. nie ograniczał możliwości powołania w testamencie osoby prawnej do dziedziczenia gospodarstwa rolnego. Tylko art. 1013 k.c. uzależniał przyjęcie spadku przez jednostkę organizacyjną niepaństwową od zezwolenia organu państwowego oznaczonego w rozporządzeniu RM. Przepis ten przestał obowiązywać w dniu 30 września 1990. Jednakże jego uchylenie jest istotne także dla spadków otwartych przed dniem 1 października 1990, jeżeli tylko prawa do tego spadku nie zostały do dziś stwierdzone. Zezwolenie organu państwowego było potrzebne jedynie do przejęcia spadku, a nie do jego dziedziczenia. Oznacza to, że niezależnie od chwili otwarcia spadku osoba prawna, powołana do dziedziczenia w testamencie, skutecznie dziedziczy także należące do spadku gospodarstwo, chyba, że prawa do takiego spadku zostały stwierdzone.
DZIEDZICZENIE SPADKU ROLNEGO PRZEZ OBYWATELA PAŃSTWA OBCEGO
Ograniczenia wynikające ze szczególnego porządku dziedziczenia gospodarstw rolnych miały zastosowanie także do obywateli państw obcych. Zgodnie z art. XXIII par. 1 p.w. k.c. spadkobiercom lub zapisobiorcom będącym obywatelami państwa obcego przysługuje roszczenie o zapłatę równowartości pieniężnej spadku lub zapisu w takim zakresie, w jakim spadek lub zapis przypadałby im, gdyby ich prawo do dziedziczenia lub otrzymania zapisu nie zostało wyłączone lub ograniczone. Obowiązek zapłaty ciąży na spadkobiercach, którzy z wyłączenia lub ograniczenia skorzystali. Roszczenie to przysługuje pod warunkiem istnienia wzajemności w państwie, którego obywatel jest spadkobierca lub zapisobierca uprawniony do otrzymania wspomnianej równowartości pieniężnej.
(…)
…
art. 888-901 KC:
„Art. 888. [Umowa darowizny] § 1. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Art. 889. [Bezpłatne przysporzenia inne niż darowizna] Nie stanowią darowizny następujące bezpłatne przysporzenia:
1) gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami kodeksu;
2) gdy kto zrzeka się prawa, którego jeszcze nie nabył albo które nabył w taki sposób, że w razie zrzeczenia się prawo jest uważane za nie nabyte.
Art. 890. [Forma umowy darowizny] § 1. Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.
§ 2. Przepisy powyższe…
….
Art. 893. [Polecenie] Darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem (polecenie).
Art. 894. [Wypełnienie polecenia] § 1. Darczyńca, który wykonał zobowiązanie wynikające z umowy darowizny, może żądać wypełnienia polecenia, chyba że ma ono wyłącznie na celu korzyść obdarowanego.
§ 2. Po śmierci darczyńcy wypełnienia polecenia…
… przed ubezwłasnowolnieniem, jeżeli darowizna ze względu na wartość świadczenia i brak uzasadnionych pobudek jest nadmierna.
§ 2. Rozwiązania umowy darowizny nie można żądać po upływie dwóch lat od jej wykonania.”
(Umowa darowizny tak jak i umowa dożywocia funkcjonuje przede wszystkim w tzw. obrocie rodzinnym. Darczyńca często obciąża obdarowanego obowiązkiem wykonania określonych poleceń, by w ten sposób zabezpieczyć swoją…
….”
(Dożywocie ma charakter umowy zobowiązującej, odpłatnej i wzajemnej. Ma też charakter losowy, bo nie wiemy jak długo będzie trwałą. Pełni funkcję alimentacyjności. Umowa darowizny funkcjonuje przede wszystkim w tzw. obrocie rodzinnym, są zawierane w kręgu rodzinnym. Uzyskanie zabezpieczenia na starość stanowi dla rolnika zachętę do skorzystania z tej formy przeniesienia własności, natomiast następcy daje…
…. Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą…
… odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb albo bez uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych.
Art. 897. [Niedostatek darczyńcy] Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek, w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia, dostarczać darczyńcy środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Obdarowany może jednak zwolnić się od tego obowiązku zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia.
Art. 898. [Odwołanie darowizny wykonanej] § 1. Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.
§ 2. Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie…
… do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Od chwili zdarzenia uzasadniającego odwołanie obdarowany ponosi odpowiedzialność na równi z bezpodstawnie wzbogaconym, który powinien się liczyć z obowiązkiem zwrotu.
Art. 899. [Odwołanie darowizny z powodu niewdzięczności] § 1. Darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył. Jeżeli w chwili przebaczenia darczyńca…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)