Działalność Naczelnego Sądu Administracyjnego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Działalność Naczelnego Sądu Administracyjnego  - strona 1

Fragment notatki:

Naczelny Sąd Administracyjny
NSA w Warszawie podjął działalność z dniem 1.09.1980 r. na podstawie ustawy o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /31.01.1980 r./ oraz o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego. W 1981 roku utworzono pierwsze 5 ośrodków zamiejscowych NSA /rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w spr. struktury organizacyjnej NSA oraz ustalenia siedzib, właściwości i organizacji ośrodków zamiejscowych tego sądu/ potem powstawały nowe ośrodki zamiejscowe. Ostatecznie jest ich 11 /Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Wrocław, Lublin, Łódź, Białystok, Rzeszów, Szczecin, Bydgoszcz./
W 1995 r. weszła w życie nowa ustawa o NSA - pozostałe uregulowania utraciły moc. Ustawa zawiera przepisy dotyczące organizacji NSA, właściwości i zakresu działania oraz postępowania przed sądem.
NSA sprawuje „wymiar sprawiedliwości przez sądową kontrolę wykonywania administracji publicznej, na zasadach określonych w niniejszej ustawie”
Prezydent w drodze rozporządzenia ustala strukturę organizacyjną NSA i regulamin jego działania. Tworzy i znosi ośrodki zamiejscowe w drodze rozporządzenia po zasięgnięciu opinii Ministra Sprawiedliwości (określa ich siedziby oraz właściwość rzeczową i miejscową)
Obowiązuje rozporządzenie Prezydenta RP z 1998 r. w spr. utworzenia ośrodków zamiejscowych NSA, określenia ich siedzib i właściwości miejscowej i rzeczowej, które weszło w życie od 1.01.1999 r. z dniem wprowadzenia reformy ustrojowej państwa.
NSA dzieli się na izby /każdy sędzia może być członkiem tylko jednej izby/:
Izba Finansowa
Izba Ogólnoadministracyjna
Do właściwości Izby Finansowej należą sprawy w zakresie: ceł, zobowiązań podatkowych i innych świadczeń pieniężnych, cen opłat stawek taryfowych, budżetu, prawa dewizowego, papierów wartościowych, bankowości i instytucji ubezpieczeniowych oraz egzekucji świadczeń pieniężnych.
Do właściwości Izby Ogólnoadministracyjnej należą pozostałe sprawy z zakresu właściwości NSA, w szczególności: budownictwa, nadzoru budowlanego, planowania przestrzennego, gospodarki wodnej i ochrony środowiska, działalności gospodarczej, rolnictwa, leśnictwa, zatrudnienia, ustroju samorządu terytorialnego, gospodarki nieruchomościami, prywatyzacji mienia, powszechnego obowiązku obrony kraju i spraw wewnętrznych.
W NSA w Warszawie działa Biuro Prezydialne i Biuro Orzecznictwa, biura te dzielą się na wydziały.
W skład NSA wchodzą:
prezes
wiceprezesi
prezesi izb
prezesi ośrodków zamiejscowych sędziowie
Sędziów NSA powołuje Prezydent na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa.
Na stanowisko sędziego może być powołany ten, kto:
posiada obywatelstwo polskie i korzysta w pełni z praw cywilnych i obywatelskich,


(…)

… o charakterze niezbywalnym.
Umorzenie postępowania może mieć miejsce w przypadku, gdy w jego toku zaszły okoliczności powodujące nie dający się usunąć brak jednej z bezwzględnych przesłanek procesowych /np. wyłączenie przez ustawodawcę określonej kategorii spraw spod kontroli sądu administracyjnego/
Sąd umarza postępowanie na posiedzeniu niejawnym lub na rozprawie.
Orzeczenia sądu administracyjnego
W przypadku…
… niezbędnych do rozpoznania sprawy, a w razie potrzeby także innych dowodów,
Wyznacza skład sędziowski orzekający w sprawie,
Zarządza doręczenie stronie przeciwnej odpisów skargi z załącznikami dla przedstawienia odpowiedzi na skargę wraz z aktami sprawy, wyznaczając w tym celu termin nie przekraczający 30 dni od dnia doręczenia odpisu skargi,
Wyznacza termin posiedzenia niejawnego lub rozprawy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz