Dyrektywa w administracji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1267
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dyrektywa w administracji - strona 1 Dyrektywa w administracji - strona 2 Dyrektywa w administracji - strona 3

Fragment notatki:


CZY DYREKTYWA MOŻE BYĆ PODSTAWĄ PRAWNĄ DECYZJI ADMINISTRACYJNEJ? Dyrektywa zasadniczo nie wywołuje skutku bezpośredniego wobec jednostki. Zatem wykluczona jest możliwość powoływania się na postanowienia tego aktu przed sądami i organami krajowymi, a organy państw członkowskich nie mogą wymagać od swoich obywateli postępowania zgodnego z dyrektywą. Dopiero przepisy krajowe wydane na podstawie dyrektyw stanowią źródło praw i obowiązków dla jednostek. Dyrektywy wydawane przez organy WE jedynie wyjątkowo mogą wywierać bezpośredni skutek wobec jednostek - osób fizycznych i prawnych. W odróżnieniu od rozporządzeń WE, dyrektywy nie wiążą w całości, lecz jedynie co do rezultatu, tj. nakładają na państwa członkowskie obowiązek uregulowania danej materii w prawie krajowym w sposób w nich określony, pozostawiając jednak swobodę wyboru środków prawnych (np. ustawy, rozporządzenia) do osiągnięcia określonego celu. Określają rozwiązania legislacyjne, które w ściśle określonym terminie powinny zostać wprowadzone (implementowane) do prawa krajowego. Adresatami dyrektywy są wiec państwa WE, które maja obowiązek w wyznaczonym terminie implementować postanowienia dyrektywy w drodze krajowych aktów prawnych powszechnie obowiązujących.
PORÓWNANIE ODWOŁANIE / WNIOSEK O PONOWNE ROZPATRZENIE SPRAWY. Do wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące odwołań od decyzji . Z rozwiązania o zastosowaniu odpowiednich przepisów dotyczących odwołania wynika, że będą miały zastosowanie wprost przepisy dotyczące legitymacji, wymogów formalnych, mocy wniosku, czynności wstępnych organu odwoławczego. Nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące postępowania przed organem I instancji i decyzji kasacyjnych z przekazaniem sprawy do ponownego rozpatrzenia.
ODWOŁANIE WNIOSEK O PONOWNE ROZP.SPRAWY -Właściwy do rozpatrzenia odwołania jest organ administracji publicznej wyższego
stopnia, chyba że ustawa przewiduje inny organ odwoławczy (środek zaskarżenia dewolutywny)
- Od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra lub samorządowe kolegium
odwoławcze nie służy odwołanie, jednakże strona niezadowolona z
decyzji może zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie
sprawy. Wniesienie tego środka nie powoduje skutku w postaci przesunięcia kompetencji do rozpoznania lub rozstrzygnięcia sprawy na organ wyższego stopnia, lecz powierza ją temu samemu organowi (środek zaskarżenia niedewolutyny)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz