Dynamika-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1092
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dynamika-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Dynamika
I zasada dynamiki Newtona Jeżeli na ciało działa siła lub siły działające równoważą się to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.
Siły występujące w przyrodzie dzieli się na:
działania bezpośredniego
działania na odległość (oddziaływanie grawitacyjne, elektromagnetyczne, jądrowe - słabe, mocne
S iła wypadkowa - jest to wektorowa suma wszystkich działających na ciało sił ( ); skutki działania siły wypadkowej są takie same jak działania osobnych sił . II zasada dynamiki Newtona Jeżeli na ciało działa stała siła wypadkowa to ciało porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym. Im ciało jest cięższe tym trudniej jest je zatrzymać.
masa - każde ciało ma masę grawitacyjną i masę bezwładną, obie te masy są sobie równe III zasada dynamiki Newtona Jeżeli ciało A działa na ciało B z pewną siłą F AB to ciało B działa na ciało A z siło F BA o takim samym kierunku ale o przeciwnym zwrocie. Zasada akcji - reakcji. Te siły się nie równoważą bo mają inne punkty przyłożenia. Układ nieinercjalny - to taki układ, gdy na wszystkie jego elementy działają siły bezwładności Siła pozorna - siła bezwładności - nie potrafimy podać źródła działania tej siły, ale skutki są widoczne, ciało to porusza się z takim samym przyśpieszeniem co ciało które wywołało bezwładność lecz o przeciwnym zwrocie. Siła dośrodkowa - nie zmienia wartości prędkości tylko w każdym punkcie zmienia kierunek i zwrot
Okres - (T) jest to czas w jakim ciało wykona jeden pełen obrót lub pełen powtarzający się cyklicznie odchył (wahadło) [s] Częstotliwość (f) - jest to ilość pełnych obiegów w ciągu sekundy [1Hz=1/s] Siła grawitacji : (G- uniwersalna stała grawitacji) (oddziałujące ciała) Siła Kolumbowska : (oddziałujące ładunki, potencjał skalarny elektryczny)
- z gradientu funkcji skalarnej
- w nawiasie to potencjał skalarny grawitacyjny φ
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz