Dioksyny i furany

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 1120
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dioksyny i furany - strona 1 Dioksyny i furany - strona 2

Fragment notatki:

Dioksyny i furany to uproszczone nazwy pewnej grupy związków (organicznych) chlorowcopochodnych, których emisja do atmosfery oraz sposób powstawania rodzi społeczne kontrowersje. Poza jednym przypadkiem powstają one tylko i wyłącznie dzięki działalności człowieka. Są jednymi z najbardziej toksycznych związków, jakie otrzymano w wyniku syntezy. Istnieją jednak też na Ziemi jako m.in. produkty spalania drewna. Pozostają w środowisku, bioakumulują się poprzez łańcuch pokarmowy i stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi i dla środowiska.
źródła ich powstawania ?
Dioksyny nie są wytwarzane celowo w procesach technologicznych i nie mają zastosowania przemysłowego. Związki te to niepożądane zanieczyszczenia wielu substancji chemicznych m. in. środków ochrony roślin, w tym grzybobójczych. Głównymi źródłami ich powstawania są procesy spalania paliw stałych i płynnych, a także odpadów komunalnych.
Szczególnie niebezpieczne jest niekontrolowane spalanie wyrobów wysoko przetworzonych przemysłowo, tj. tworzyw sztucznych (pianki, gąbki, plastyku, lakierów), wyrobów gumowych, itp. Wtórnym źródłem powstania dioksyn są ścieki bytowe i niesprawne silniki spalinowe. Oddziaływanie na środowisko
Są niezwykle trwałymi związkami. W glebie rozkładają się przez 10 lat. Natomiast w organizmie człowieka odkładają się w tkance tłuszczowej, a także w wątrobie. Dioksyny są przyczyną zwiększania zachorowalności na nowotwory, obniżenie płodności, trudności w zachodzeniu i utrzymaniu ciąży, a nawet bezpłodność. Ponadto proces składowania odpadów na przeznaczonych w tym celu wysypiskach, czy też kompostowanie organicznej części odpadów, a także spalanie odpadów i zachodzące podczas tego reakcje chemiczne są źródłem wielu substancji organicznych dostających się do atmosfery, wód gruntowych. Podejmowane są działania zmierzające do ograniczenia obecności dioksyn w środowisku naturalnym do których można zaliczyć: budowę spalarni odpadów komunalnych spełniających stosowne przepisy, recykling odpadów komunalnych (kolorowe pojemniki), akcje uświadamiające i edukacyjne w postępowaniu z odpadami komunalnymi (szkoły), lokalne działania proekologiczne dotyczące postępowania z odpadami prowadzone przez samorządy terenowe, ograniczenie ilości produktów zawierających znaczną liczbę organicznych związków chloru np. papieru, impregnatów drewna, zaprzestanie produkcji samochodów, których silniki są zasilane etyliną itd. Ale bez odpowiedzialnego i aktywnego stosunku człowieka do poruszonego problemu wszelkie działania proekologiczne nie odniosą spodziewanego skutku. Problematyka dioksyn jest dziedziną rozwijającą się, wciąż prowadzone są badania. Tak naprawdę nie wiadomo do końca jakie skutki cywilizacyjne będą ona miały za 10, 20 i więcej lat. Niewątpliwie jest to temat kontrowersyjny i budzący obawy. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że dioksyny są najbardziej trującymi związkami, jakie człowiek otrzymał w wyniku syntezy. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz