To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Diagram przepływu danych (DFD - Data Flow Diagrams)
● Poziomy modelu w diagramie hierarchicznym:
○ Diagram kontekstowy przedstawiony jako jeden proces (bez identyfikatora) z przepływami od/do zewnętrznych terminatorów.
○ Diagram “0” przedstawia ogólny główny opis systemu.
Diagram przejść przez stany (STD - State Transition DIagram)
● Opis w PDFie dr Unolda jest wystarczający...
● Bład na diagramie w PDFie polegał na tym, że jak jest jakiś błąd, anulowanie operacji czy coś, to nie zwraca karty, tylko od razu przechodzi do stanu wkładania nowej karty
Diagram związków encji (ERD - Entity Relationship Diagram)
● Konstruktory:
○ Encja - reprezentuje obiekty materialne i koncepcyjne, każda jest jednoznacznie nazwana; encje wzajemnie się wykluczają; encja silna zawiera atrybuty kluczowe, encja słaba nie ma własnych atrybutów kluczowych;
○ Atrybut - modeluje własności encji; mogą być wielowartościowe lub jednowartościowe; mogą być kluczowe (jednoznacznie identyfikują encję) i niekluczowe; obowiązkowe, opcjonalne, puste, niepuste;
○ Związek - relacja między zbiorami encji, o różnym stopniu (liczba wiązanych encji), typie asocjacji (one-to-one, many-to-many, one-to-many),
● Supertyp to taki obiekt, który ma pod sobą inne obiekty. Ich przynależność musi się wykluczać (tj. jeden supertyp może mieć powiązany tylko jeden z podległych obiektów).
Miary niezawodności oprogramowania:
● Prawdopodobieństwo wystąpienia błędnego wykonania podczas realizacji transakcji
Miara ta jest stosowana głównie w przypadku testowania systemów o charakterze transakcyjnym. Oznacza to, że operacje wykonywane w takim systemie mogą zakończyć się wyłącznie sukcesem bądź ich anulowaniem. Wyliczana jest na podstawie częstości występowania transakcji zakończonych niepowodzeniem z powodu błędu.
● Częstotliwość występowania błędnych wykonań
Miara ta dotyczy głównie systemów, które nie posiadają charakteru transakcyjnego. Określa ona przewidywaną liczbę błędnych wykonań w jednostce czasu.
● Średni czas między błędnymi wykonaniami
Jest to szacowany odstęp czasu miedzy wystąpieniem błędnych wykonań, czyli miara odwrotna dopoprzedniej.
● Dostępność systemu
Miara ta określa jakie jest prawdopodobieństwo, że system będzie w danej chwili dostępny dla użytkownika. Na miarę tą wpływają jedynie te błędne wykonania, które prowadzą do czasowej niedostępności systemu. Wartość tej miary zależy zarówno od liczby błędnych wykonań jak i od szybkości powrotu systemu do stanu normalnego.
(…)
… funkcjonalne
Testy funkcjonalne znane są także jako testy czarnej skrzynki, ponieważ osoba testująca nie ma dostępu do informacji na temat budowy programu, który testuje. Często testy takie są wykonywane przez inne osoby niż programiści tworzący program. Nierzadko są to osoby nie posiadające wiedzy z zakresu programowania. Osoba testująca program nie opiera danych testowych na budowie wewnętrznej programu, lecz na założeniach funkcjonalnych, jakie powinien spełniać program zgodnie z dokumentacją.
W przypadku braku implementacji funkcji wymaganych przez założenia, testy funkcjonalne wykryją błąd. Zakres badanych wartości jest zwykle inny niż w przypadku testów strukturalnych.
Testy czarnej skrzynki posiadają większą szansę wykrycia błędnych wykonań, ale jednocześnie nie dostarczają zazwyczaj precyzyjnej informacji…
…
Testy statystyczne mają na celu zebrać przyczyny najczęstszych błędów wykonań i sprawdzić (zmierzyć) niezawodność systemu. Schemat wykonania obejmuje, na wstępie, losowanie zestawu danych zgodnych z rozkładem prawdopodobieństwa tych danych, określenie wyników oczekiwanych jako poprawne oraz uruchomienie systemu i porównanie wyników. Tego typu testy możemy uruchamiać, by testować typowe sytuacje. Możemy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)