Deformacja i etyczne konsekwencje manipulacji w dwóch wymiarach-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 959
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Deformacja i etyczne konsekwencje manipulacji w dwóch wymiarach-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Deformacja od dawna była wykorzystywana jako broń w polityce Opisał ją słynny strateg chiński - Sum Tse. Media posługują się językiem totalnym, czyli słowem, obrazem, ruchem, kolorem, dźwiękiem, akcją jednocześnie. Jest to totalne zawładnięcie człowiekiem, zabranie mu wolności i świadomości - podstawowych znaków ludzkiej godności. Manipulacja jest potrzebna dla utrzymania władzy. Przemoc szybko się starzeje. Po kilku latach traci pewność siebie, toteż aby się utrzymać, zachować czerstwość przynajmniej z wyglądu, sprzymierza się z kłamstwem. Przemoc nie ma innej osłony oprócz kłamstwa. Kłamstwo zaś może się utrzymać jedynie dzięki przemocy.
Aleksander Sołżenicyn
Etyczną konsekwencją manipulacji na skalę globalną. Manipulacja jest świadomym uczestnictwem w kłamstwie, ale kłamstwo niszczy najpierw tego, kto kłamie. Jest to samookłamywanie. Każdy kłamca musi pilnować, żeby nie został zdemaskowany. Korupcja antropologiczna
Kłamstwo zawsze nazywa się kłamstwem. Etyczne konsekwencje manipulacji w wymiarze osoby: w manipulacji wyraża się pogarda dla odbiorcy i dla prawdy, manipulacja jawi się również jako dobro, gdy nie znamy jej mechanizmów. Manipulacja to uzależnienie myśli i ukierunkowanie zainteresowania danego człowieka. Są 2 bieguny, które mówią, że jesteś nowoczesny albo zacofany. Nowość jest wszechobecna i ma zdobić człowieka. U pojedynczego człowieka jest brak prawdziwej wiedzy, analizy i syntezy, ale informacja - ogólna niesprecyzowana wiedza. Nauczanie wartościowania - „mieć” stanowi zasadę udanego życia. Trzeba nauczyć się ”być”. Kształtowanie postaw - manipulacja ma dysponować człowiekiem. Prawda i dobro drugiego człowieka jest granicą wolności. Kryterium jest interes, korzyść i współczesność (recepta na życie). Totalitaryzm mediów atakuje rozum i wolę człowieka i jego zadaniem jest zniszczenie samodzielności do podejmowania decyzji, a decyzja jest najbardziej osobistym i suwerennym aktem człowieka. Decyzja jest istotą osobowego człowieczeństwa. Etyczne konsekwencje manipulacji w wymiarze społecznym: zniszczenie prawdy mowy jest zanegowaniem rzeczywistości. Zanegowanie prawdy mowy to również zanegowana estetyka i kultura słowa (przez agresję, nienawiść). Zostają zniszczone więzi międzyludzkie. Niszczenie więzi poprzez zniszczenie autorytetów, które są zastąpione przez wzorce medialne. W wymiarze społecznym następuje skomercjalizowana deprawacja. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz