Czynnikowa teoria cech Raymond Cattell

Nasza ocena:

5
Pobrań: 2618
Wyświetleń: 6391
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czynnikowa teoria cech Raymond Cattell - strona 1 Czynnikowa teoria cech Raymond Cattell - strona 2 Czynnikowa teoria cech Raymond Cattell - strona 3

Fragment notatki:


CZYNNIKOWA TEORIA CECH - RAYMOND CATTELL 1). Życiorys  1905 r. - narodziny (Anglia)  1924 r. - licencjat z chemii na Uniwersytecie Londyńskim  1929 r. - doktorat z psychologii na UL  1928-1931 r. - wykładowca na Uniwersyteckim College'u Południowe go Zachodu (Anglia)  1932-1937 r. - dyrektor Miejskiej Kliniki Psychologicznej w Leicester  1937 r. - doktorat w dziedzinie nauk przyrodniczych UL  1937-1938 r. - współpraca z Thorndikem  1941 r. - wykładowca na Harvardzie  1944 r. - przeniesienie się na Uniwersytet Illinois; dyrektor Pracowni Badań nad Osobowością i Zachowaniem Grupowym  1953 r. - nagroda Wennera-Grena Nowojorskiej Akademii Nauk za pracę nt. psychologii badacza  1960 r. - przyczynienie się do założenia Towarzystwa Psychologii Eksperymentalnej Wielu Zmiennych, przewodniczący  1973 r. - przejście na emeryturę  1998 r. - śmierć Najważniejsze dzieła: o „Opis i pomiar osobowości” 1946 r. o „Osobowość: systematyczne, teoretyczne i empiryczne studium” 1950 r. o „Struktura i pomiar osobowości i motywacji” 1957 r. o „Naukowa analiza osobowości” - „Naukowa analiza osobowości i motywacji” o „Motywacja człowieka a rachunek dynamiczny” 1985 r. o „Podręcznik psychologii osobowości” (rozdział) o „Podręcznik wielozmiennowej psych ologii eksperymentalnej” 1988 r. o „Osobowość a teoria uczenia się”: „Struktura osobowości w jej środowisku” 1979 r.; „Teoria systemowa dojrzewania i uczenia się ustrukturalizowanego” 1980 r. o „Osobowość i nastrój w badaniu kwestionariuszowym” 1973 r. o „Motywacja a struktura dynamiczna” 1975 r. o „Dziedziczenie osobowości i zdolności” 1982 r. o „Ustrukturalizowana teoria uczenia się osobowościowego” 1983 r. Testy stworzone przez Cattella: o Neutralny Kulturowo Test Inteligencji o Bateria Testów Osobowości O-A o Kwestionariusz Analizy Klinicznej o Test Analizy Motywacji o 16-czynnikowy Kwestionariusz Osobowościowy zaproponował nową moralność, opartą na naukowej wiedzy i badaniach - BEYONDISM = połączenie etyki, religii i wiedzy o organizacji społecznej. 2). Podstawowe założenia analizy czynnikowej ( idea - Spearman ; wielokrotna analiza czynnikowa - Thurstone )  W wyniku porównywania ze sobą dwóch testów zdolności możemy uzyskać dwa czynniki, które wpływają na wyniki uzyskiwane w tych testach:

(…)

…; w ten sposób wykazano, że zwykle dziedziczność i środowisko są ze sobą skorelowane ujemnie (prawo sprowadzania do średniej biospołecznej) b). uczenie się - Catell stworzył „ustrukturalizowaną teorię uczenia” - 5 typów”:
 Warunkowanie klasyczne - wiązanie reakcji emocjonalnych z sygnałami środowiskowymi  Warunkowanie instrumentalne - ustanawianie środków do osiągnięcia celów ergicznych; ważne dla tworzenia sieci dynamicznej; w skład warunkowania instrumentalnego wchodzi tzw. uczenie się połączone, w którym jedna postawa lub sentyment jednocześnie służy zaspokajaniu więcej niż jednego celu  Uczenie się integracyjne - maksymalizowanie długoterminowej satysfakcji poprzez odpowiednie wyrażanie, tłumienie czy sublimowanie różnych ergów; związane z superego  Ergiczna modyfikacja celu - analogia do sublimacji…
…) o Neurotyzm
o Ekstrawersja „OCEAN”
o Ugodowość o Sumienność o Otwartość Przykładowe wyniki z badań w obrębie Wielkiej Piątki:  Ekstrawersja w ramach Wielkiej Piątki koreluje z wymiarem introwersja-ekstrawersja MBTI  Otwartość z wymiarem doznawanie-intuicja wg MBTI  Ekstrawersja i ugodowość to wymiary, za pomocą których można określić płaszczyznę zachowania interpersonalnego  O emocjonalności można mówić…
…). ewolucyjna teoria osobowości (D. Buss) = skupia się na znalezieniu odpowiedzi na pytania w stylu: Jakie cechy są typowe dla ludzi?
Pod jakimi względami ludzie się najczęściej różnią? Jak cechy typowe dla gatunku wpływają na cechy typowe dla danego człowieka?  Podział na dwa typy myślenia: o Myślenie typologiczne - typowe dla socjobiologii, gdzie kładzie się nacisk na cechy typowe dla gatunku i znaczenie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz