Czynniki diuretyczne i mechanizmy ich działania - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 4627
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czynniki diuretyczne i mechanizmy ich działania - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Czynniki diuretyczne i mechanizm ich działania.
ANP- grupa peptydów tworzonych przez kardiomiocyty przedsionków, CUN, inne narządy bodźce powodujące ich uwolnienie: hiperwolemia, adrenalina, wazopresyna, Ach, dieta bogata w Na. Hamuje zwrotną reabsorbcję jonów sodu i wody głównie w kanalikach zbiorczych nerki i prowadzi do ich zwiększonego wydalania z moczem. Wpływa również na rozszerzanie i zwężanie pewnych naczyń krwionośnych (tętniczek doprowadzających i odprowadzających kłębuszków nerkowych), co wpływa na szybkość filtrowania płynów w nerkach, a to powoduje przyśpieszenie produkcji moczu. Peptyd hamuje układ renina angiotensyna aldosteron (RAA) poprzez stymulację syntezy prostaglandyn, oraz zmniejsza uwalnianie ADH. Peptyd przeciwdziała więc mechanizmom nasilającym niewydolność krążenia.
BNP mózgowy peptyd natriretyczny, Jego wydzielanie jest stymulowane przez zwiększenie rozciągnięcia ścian serca, które może wystąpić w wyniku przeciążenia objętościowego lub ciśnieniowego. BNP hamuje aktywność układu współczulnego oraz układu renina-angiotensyna-aldosteron, zwiększają wydalanie wody i sodu z moczem poprzez zwiększenie filtracji kłębuszkowej i zmniejszenie resorpcji sodu i wody w kanalikach dalszych cewek nerkowych, powodują rozkurcz błony mięśniowej naczyń krwionośnych, przez co zmniejsza się obwodowy opór naczyniowy. Wszystkie te mechanizmy prowadzą do obniżenia ciśnienia krwi i objętości krwi krążącej.
 CNP korowy peptyd natriuretyczny , działa na poziomie CUN, hamuje syntezę i uwalnianie ACTH i CRH.
URODYLATYNA (nerkowy peptyd natriuretyczny) wykazują podobne działanie do ANP. Urodylatyna hamuje resorpcję NaCl i wody w komórkach kanalików dystalnych, gdzie w części luminalnej komórek wtrąconych znajdują  się receptory dla tego hormonu. W konsekwencji obserwuje się natriurezę i diurezę.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz