Części ruchome

Nasza ocena:

5
Pobrań: 21
Wyświetleń: 616
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Części ruchome - strona 1 Części ruchome - strona 2

Fragment notatki:

Części ruchome - wyldrębnione części przyrody, zwierzęta (zwierzę jako istota czująca nie jest rzeczą, ale prawo cywilne traktuje je jak rzeczy materialne). Tak samo traktuje się energię. 
ZBIORY RZECZY:
 Przedsiębiorstwa (jako podmiot w języku potocznym, ale w prawie cywilnym jest przedmiotem prawa a nie podmiotem art. 55 ze znaczkiem 1 - zespół składników materialnych i niematerialnych, dzięki którym może prowadzić działalność gospodarczą Np. Zakład fryzjerski, sklepy: Biedronka, Żabka, itd. (Księgi podatkowe, patenty, licencje, zezwolenia, receptury, środki pieniężne zgromadzone na lokatach, akcje - papiery wartościowe, którymi przedsiębiorstwo dysponuje). UWAGA: w skład przedsiębiorstwa nie wchodzą długi!!! Przedsiębiorstwo obejmuje tylko i wyłącznie aktywa! Solidarność - jeśli nabywca przejmuje długi. Ale np jeśli do nabywcy przyjdzie koleś z hurtowni i zażąda zwrotu długu, to musi usiścić daną kwotę zbywca, ponieważ nie można sprzedać długów. BANK MOŻE SWOJĄ WIERZYTELNOŚĆ SPRZEDAĆ! 
 gospodarstwa rolne PRZYNALEŻNOŚCI I CZĘŚCI SKŁADOWE:
 Część składową rzeczy definiowana jest jako rzecz która nie może być od rzeczy głównej odłączona bez istotnej zgody części głównej. (Np drzewo jest częścią składową gruntu, silnik samochodu). Może być to rzecz ruchoma i nieruchomosci  Przynależność - rzecz ruchoma, połączona z rzeczą główną dla przemijającego pożytku. Spokojnie, możemy ją od rzeczy głównej odłączyć POŻYTEK RZECZY A POŻYTEK PRAWA:
Pożytki rzeczy: (drewno z lasu np to co przynosi nam rzecz, przedmiot materialny:
 
 Naturalne - inne rzeczy odłączona od rzeczy głównej (np owoce w sadzie, drewno w lesie). Decyduje moment uzyskania tych pożytków. Ważne w związku z procesem nacjonalizacji (w związku z odzyskiwaniem nieruchomości: np uznaje się nacjonalizację za nieważną i osoba przejęła prawo do wszystkich pożytków, kiedy dana nieruchomość była w rękach Skarbu Państwa).  Cywilne - przynosi nam rzecz, ale nie są to rzeczy materialne (np wynajem lasu, sadu, dzierżawa, na podstawie umowy najmu). Określa okres bycia właścicielem rzeczy w każdym roku.  Pożytku prawa: (pożytki jakie przynosi nam prawo, np prawo własności intelektualnej)
FIRMA - podobnie jak przedsiębiorstwo też jest utożsamiana z podmiotem, ale w języku prawnym, firma jest to nazwa przedsiębiorcy. Każdy przedsiębiorca ma jedną jedyną firmę, ponieważ firma służy temu, aby każdy kontrahent mógł zweryfikować, z kim na do czynienia. Dlatego można mieć wiele przedsiębiorstw, ale można mieć tylko jedną firmę! Firma jest niezbywalna! Połączona z przedsiębiorcą na zawsze! 
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz