To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Cyrkulacja kapitału Kapitał to prywatnie posiadane środki produkcji. Właściciel kapitału -kapitalista, przedsiębiorca. Kapitał ma postać rzeczową i postać pieniężną. Postac rzeczowa to środki pracy, przedmioty pracy - surowce, postać gotowa, jeszcze niesprzedana, siła robocza.
Postac pieniężna kapitału - przede wszystkim na zakup siły roboczej.
W sferze produkcji materialnej - kapitał rzeczowy, na rynku kredytowym - kapitał pożyczkowy. Współcześnie przede wszystkim system bankowy.
Kapitał przechodzi trzy fazy, pieniężną (zakup środków pracy), wytwarzania, co następuje przez zespolenie pracy ludzkiej ze środkami produkcji - oraz na powrót - fazy pieniężnej, czyli sprzedaży wytworzonych dóbr (odpłatnego świadczenia usług). Celem i sensem działalności przedsiębiorcy jest to, aby utarg był większy od wartościowego wyrazu zaangażowanego i wykorzystywanego kapitału, czyli w tym ujęciu, kosztu.
Czynniki produkcji wykorzystywane w procesie produkcji zużywają się, co oznacza, że ich wartość maleje - stanowiąc koszt. Koszt ten jest przenoszony w procesie wytwarzania na nabywców. Czynniki produkcji zużywają się i muszą być odtworzone. W miarę upływu czasu pracy zdolność do pracy maleje. Odtworzenie następuje już poza przedsiębiorstwem, poprzez płacę roboczą. Wielkości realne wyrażone w cenach przy uwzględnieniu ruchu cen. Przedmioty pracy w całej swej fizycznej substancji tkwią w wartości nowo wytworzonych dóbr. Ulegają pełnemu zużyciu w jednym cyklu produkcyjnym. Środki pracy [maszyny urządzenia budynki] zużywają się stopniowo, w wielu cyklach produkcyjnych. W praktyce postępuje się w pewien określony, dość schematyczny sposób. Majątek przedsiębiorstwa dzielimy na majątek, środki trwałe i środki obrotowe. Dla rozróżnienia ich przyjmuje się kryterium wartości początkowej oraz kryterium wartościowo - czasowe. Finansowym odzwierciedleniem zużycia środków trwałych w związku z jego wykorzystaniem w procesie wytwarzania jest amortyzacja . Podział ten jest zbliżony do podziału na środki i przedmioty pracy, jednak nie jest z nim tożsamy. W Polsce np. regulacja prawna dotyczące amortyzacji są bardzo szczegółowe. Określamy tam, co zaliczamy do środków trwałych i dla poszczególnych ich rodzajów określają ich amortyzację. Stopa amortyzacji jest odwrotnością czasu życia środka trwałego. Przy założeniu liniowej amortyzacji - jeśli zakładamy, że odpis amortyzacyjny w poszczególnych latach wynosi tyle samo, przykładowo - pięcioletni okres eksploatacji, to znaczy, że roczna stopa amortyzacji wyniesie 20 %. Istnieje również progresywna stopa amortyzacji , Np. zużycie samochodu. Zużycie fizyczne ma miejsce głównie w toku eksploatacji środków trwałych. Wielkość i tempo tego zużycia zależą w zasadzie od czasu, intensywności i warunków użytkowania środków trwałych. Natomiast
(…)
… konkurencji doskonałej, działający wytwórcy wytwarzają niewiele różniące się od siebie produkty, pewne zróżnicowanie produktów, w związku z tym występuje konkurencja. Mamy do czynienia z ograniczoną kontrolą cen. Nigdy nie osiągnie efektywności konkurencji doskonałej.
Oligopol - ma największy zasięg, mieszczą się w nim wszystkie sytuacje opisane wcześniej, od kilku do kilkunastu producentów. Oligopol doskonały - podmioty dysponują mniej więcej taką sama siłą ekonomiczną. Oligopol niedoskonały [nieustabilizowany], gdy ich udział w rynku jest zróżnicowany Zazwyczaj grupa przedsiębiorstw, które opanowują znaczną część rynku, poza grupą dominująca działają pozostałe firmy. Niewiele firm, których decyzje cenowe są wzajemnie zależne. Oligopol istnieje wówczas, gdy liczba producentów jest na tyle mała…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)