Cykle koniunkturalne II Sem

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cykle koniunkturalne II Sem - strona 1 Cykle koniunkturalne II Sem - strona 2 Cykle koniunkturalne II Sem - strona 3

Fragment notatki:

CYKLE KONIUNKTURALNE
Wahania koniunkturalne w gospodarce rynkowej.
*faza, rodzaje
WAHANIA - ZMIANY
Długookresowe - trendy
Długotrwała tendencja zniżkowa lub zwyżkowa.
Sezonowe
Mogą dotyczyć pór roku (np. ubrania), zmiany sezonowe
Cykliczne
Przypadkowe
Zmiany przypadkowe - klęski żywiołowe, tsunami, powodzie, susza, śmierć ważnej osoby.
CYKL KONIUNKTURALNY
Obserwacje:
Czas trwania jednego cyklu
Jakie fazy po sobie następują
Max, Min - punkty zwrotne koniunktury
Jaka jest amplituda odchylenia
FAZA OŻYWIENIA
Charakteryzuje się rosnącą stale sumą wydatków inwestycyjnych. Towarzyszy temu:
wzrost dochodu narodowego, wzrost zatrudnienia,
wzrost wydatków konsumpcyjnych.
Globalny popyt wykazuje tendencję do szybszego wzrostu w stosunku do wzrostu podaży produkcji. Towarzyszy temu pewien wzrost cen. Ekspansja inwestycyjna powoduje wzrost zapotrzebowania na kredyt. Upowszechnia się wśród inwestorów i producentów atmosfera optymizmu. Rośnie obrót na rynku nieruchomościami oraz obrót papierami wartościowymi na rynku kapitałowym. Występuje w tym okresie wzrost zapasów w produkcji i w handlu, gdyż w okresie wzrostu cen gromadzenia zapasów staje się przedsięwzięciem opłacalnym.
SZCZYTOWY STAN KONIUNKTURY
Gospodarka wykazuje wówczas, gdy inwestycje osiągają swój najwyższy poziom i dalej już przestają rosnąć. Wysoki poziom wydatków inwestycyjnych doprowadza po pewnym czasie do wzrostu zdolności produkcyjnych gospodarki narodowej. W tym okresie obserwuje się stopniowy wzrost kosztów produkcji w stosunku do wzrostu cen. Szybki wzrost kosztów wytwarzania wynika stąd, iż w szczytowym okresie koniunktury wykorzystuje się:
gorsze urządzenia wytwórcze, zatrudnia się także pracowników o niższych kwalifikacjach, zwiększa się pracę w godzinach nadliczbowych (wyższe płace).
Pracodawcy wykazują większą skłonność do ustępstw na rzecz związków zawodowych domagających się wyższych płac. Wzrostowi dochodów towarzyszy wzrost skłonności do oszczędzania. Maleje tym samym skłonność do konsumpcji. Banki komercyjne wykazują coraz większą ostrożność w udzielaniu kredytów inwestycyjnych. To wszystko powoduje stopniowe wygasanie optymistycznych nastrojów wśród przedsiębiorców.
ZAŁAMANIE GOSPODARCZE
Nazywane jest kryzysem nadprodukcyjnym. Pierwszym sygnałem zbliżającego się kryzysu jest z reguły spadek kursów papierów wartościowych, który może przekształcić się w panikę na giełdzie. Pojawienie się punktu zwrotnego w szczytowym okresie koniunktury zaczyna się od kurczenia zamówień na urządzenia wytwórcze i wycofania się z wielu zawartych kontraktów budowlanych. Spowodowane jest to zahamowaniem wzrostu cen, a nawet ich pewnym spadkiem, co przy wysokich kosztach produkcji powoduje zmniejszenie się zyskowności. Banki w obawie przed rosnącym ryzykiem upadłości wielu firm ograniczają kredyt inwestycyjny i żądają spłaty istniejących zobowiązań.


(…)

… istniejących zobowiązań.
PRZEJŚCIE W FAZĘ DEPRESJI GOSPODARCZEJ
Spowodowane jest dalszym kurczeniem się wydatków inwestycyjnych. Rosnące trudności sprzedaży powodują, że marża zysku gwałtownie spada. Wiele małych i słabszych przedsiębiorstw bankrutuje. Banki komercyjne maksymalnie ograniczają kredyt.
Spadkowi produkcji dóbr inwestycyjnych towarzyszy z reguły mniejszy spadek produkcji dóbr konsumpcyjnych. Nawet w okresie kryzysu znaczna część społeczeństwa, jeśli nie straciła pracy, próbuje utrzymać swój poziom konsumpcyjny na dotychczasowym poziomie lub tylko nieznacznie go ograniczyć. Dlatego załamanie w produkcji dóbr inwestycyjnych jest zawsze głębsze aniżeli w produkcji dóbr konsumpcyjnych. Chociaż działalność inwestycyjna została znacznie ograniczona nigdy nie jest tak, aby inwestycje spadły do zera…
… zmierzają do wzmocnienia pozycji konkurencyjnej firmy w trudnych okresie kryzysowym.
Popyt restrykcyjny ożywia produkcję w sektorze dóbr inwestycyjnych Rośnie powoli zatrudnienie, Wyczerpują się stopniowo nagromadzone w przeszłości zapasy Zaczyna poprawiać się relacja cen do kosztów wytwarzania, co prowadzi do zwiększenia zysków,
Nagromadzone środki pieniężne w bankach komercyjnych szukają ujścia…
… (Rosja) ` 70 Najdłuższy okres trwania ok. 40 lat [30-60]
Cykl zaobserwowany od końca 1790 - 1970 XVIII-XX
CYKL JUGLARA
1815 - do II Wojny Światowej, ok. 8 lat [6-10]
Inaczej nazwany cyklem klasycznym.
CYKL KICHINA
Lata 20, 30 XX w - w USA i GB, ok. 3,5 roku [3-5]
Połówka cyklu klasycznego
(płody rolne - plamy na słońcu)
ORGANIZACJE MIĘDZYNARODOWE
'92 Traktat Historia UE
OPEC - organizacja krajów…
…. Utrzymują się również pewne wydatki publiczne finansowane z budżetu państwa i z budżetu władz lokalnych. To wszystko razem wzięte wyznacza dolny poziom dochodu narodowego i zatrudnienia. Gospodarka funkcjonuje na zwolnionych obrotach i dalej już ani inwestycje, ani tym bardziej konsumpcja nie wykazują tendencji malejącej. Dochodzi się w ten sposób do dna kryzysu.
PRZEJŚCIE W FAZĘ OŻYWIENIA
W tym okresie…
… handlowego, co powoduje pewne obniżenie stopy procentowej
Tańsze kredyty zachęcają przedsiębiorców do zwiększenia wydatków inwestycyjnych
Atmosfera optymizmu przenosi się na rynek papierów wartościowych
Rosną kursy akcji i obligacji.
W ten sposób rozwija się ożywienie, obejmując coraz to nowe dziedziny życia gospodarczego, gospodarczego w ciągu 2-3 lat osiąga nową fazę szczytowego rozwoju. CYKL KONDRATIEWA…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz