Cykl rozwojowy przywry

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 2975
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cykl rozwojowy przywry - strona 1

Fragment notatki:

Dodatkowo załączony jest czytelny diagram. Jest to jedna strona, na której można odnaleźć takie informacje jak: jajo, miracidium, sporocysta, redie, cerkarie, motylica wątrobowa.

Cykl rozwojowy przywry.
JAJO dostaje się do środowiska wodnego i tam rozwija się w orzęsioną larwę -MIRACIDIUM. Następnie zostaje ona zjedzona przez ślimaka (Błotniarka moczarowa)-Żywiciel pośredni.
W jego jamie ciała rozwija się, SPOROCYSTA, która ulega partenogenezie i z niej wykluwają się REDIE odżywiające się tkanką ślimaka. Po następnej partenogenezie rodzą się CERKARIE, które przedostają się do wody i szukaj ą następnego żywiciela (pośredni - rak, małża, ryby).W jego wnętrzu rozwija sianowa postać larwalna METACERKARIA .Gdy dostanie się do ciała żywiciela ostatecznego rozwija się w dorosłą formę i wędruje do jego wątroby lub płuc.
Cykl rozwojowy Fasciola Hepatica (Motylica wątrobowa)
JAJO dostaje się do środowiska wodnego i tam rozwija się w orzęsioną larwę -MIRACIDIUM. Następnie zostaje ona zjedzona przez ślimaka (Błotniarka moczarowa)-Żywiciel pośredni.
W jego jamie ciała rozwija się, SPOROCYSTA, która ulega partenogenezie i z niej wykluwają się REDIE odżywiające się tkanką ślimaka. Po następnej partenogenezie rodzą się CERKARIE, które przedostają się do wody, przytwierdzają się do rośliny i przybierają postać cysty- ADOLESRKARII. Cysta ta zostaje połknięta przez owce lub bydło-Żywiciel ostateczny i przedostaje się do wątroby gdzie rozbija się w dorosłą postać motylicy.
Forma dorosła
Sporo-
cysta
Redie
Cerka-
rie
Jaja
Meta-cerkarie
Miraci
dium
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz