To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zanieczyszczenie przestrzeni kosmicznej:
Śmiecenie na orbicie około ziemskiej zaczęło się razem z pierwszymi lotami w kosmos (Sputnik-1957). Od tego czasu bałagan w kosmosie rośnie. Najstarszym znanym śmieciem jest amerykański satelita Vanguard z 1975 roku. Setki misji kosmicznych prowadzonych m.in. przez amerykanów, Rosjan, hindusów, Japończyków i chińczyków doprowadziło do stworzenia chmury zanieczyszczeń krążących wokół ziemi. Są to stare, działające i niedziałające części satelitów, człony rakiet i zwykłe śmieci takie jak płyty CD, śrubokręty, aparaty foto, śruby, zamarznięte śmieci z resztkami jedzenia pochodzącymi ze stacji MIR. Przykładowo śruba pędzie w kosmosie z prędkością do 50tys km/h powodując uszkodzenia eksploatowanych urządzeń. Śmieci te mogą oczywiście spadać na ziemię, ale prawdopodobieństwo zagrożenia jest niewielkie ze względu na to ze 2/3 to oceany i morza, oraz to ze się w większości spalają w atmosferze.
Skutkiem śmiecenia są utrudnione obserwacje astronomiczne poprzez wysyłane impulsy zdegradowanych satelitów, uszkodzenia mechaniczne startujących wahadłowców i satelitów szpiegowskich czy telewizyjnych. Uszkodzenie międzynarodowej stacji kosmicznej szacuje się na 10%.
Przeciwdziałać tym zagrożeniom można zapobiec wysyłając obiekty na mniej zatłoczone orbity, koordynując i współpracując, żeby nie wysyłać kilku obiektów do tego samego celu. Stosowanie pancerzy przy zderzeniach z obiektami do 1cm. Przy zagrożeniu zderzenia z większą rzeczą, należy zmieniać kurs wysyłanego obiektu.
Zanieczyszczenie kosmosu porównuje się do zanieczyszczenia oceanów. Przez długi czas skutki są niezauważalne, ale potem stają się kłopotliwe.
Ekosystem ziemi i migracja zanieczyszczeń:
Ekosfera, czyli biologiczna przestrzeń życiowa człowieka dzieli się na tzw. pierwiastki życia, bez których nie możliwe byłoby życie człowieka i na systemy ekologiczne.
Pierwiastki życia: węgiel, wodór, tlen, azot
Systemy ekologiczne: atmosfera (powietrze), hydrosfera (woda), litosfera (gleba).
Prawa ekologii:
- Każda rzecz jest powiązana ze wszystkimi innymi rzeczami, zmiana jednej zmienia inną.
- Każda rzecz musi się gdzieś podziać, nie ma czegoś takiego jak odpad którego nie można rozłożyć i nie może wiec powstać substancja jeżeli nie ma możliwości jej rozłożenia w ekosystemie.
- Każda zmiana dokonana przez człowieka w ekosystemie wbrew prawom przyrody jest dla niego szkodliwa.
- Każdy zysk jest osiągany jakimś kosztem, konsekwencji wykorzystania części ekosystemu nie da się
(…)
… przez ziemiopłody i zwierzęta wykazują zdolność kumulowania toksyn i pierw promieniotwórczych.
Przykłady migracji:
1.) Rok 1965, w Holandii niedaleko Hagi ocean wyrzuca duże ilości martwych ryb. Powodem jest przemysł chemiczny w Zatoce Meksykańskiej emitujący związki miedzi do oceanu, które nie przekraczały wartości dopuszczalnych, ale u wybrzeży Europy skumulowały się zabijając ryby.
2.) 1991 rok- po erupcji wulkanu Pinatubo na Filipinach zostały wyemitowane duże ilości SO2, który w ciągu dwóch miesięcy dotarła nad Europę i USA. Skutkiem było zmniejszone docieranie promieni słonecznych co spowodowało m.in. zmniejszenie wydajności elektrowni słonecznej na pustyni mojave.
3.) Rok 1953 podczas burzy stwierdzono duże ilości pierwiastków promieniotwórczych w wodzie. Zanieczyszczenia pochodziły z prób nuklearnych…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)